Znečistenie vodných tokov a nádrží plastami stojí ročne státisíce eur

Enviro
Komentáre

Zber a likvidácia odpadu z vodných hladín nádrží a vodných tokov je mnohokrát spomínaný, no stále aktuálny problém.

V minulom roku Slovenský vodohospodársky podnik, štátny podnik v spolupráci s rybármi, dodávateľmi, ochranármi či dobrovoľníkmi vyzbieral viac ako 700 ton odpadu z čoho takmer polovicu tvoril plastový odpad, najmä PET fľaše. Náklady na odstránenie a likvidáciu odpadu predstavovali takmer 400 tisíc €. Všetky tieto prostriedky mohli byť použité na opravy vodných stavieb, spriechodňovanie migračných bariér či protipovodňovú ochranu obyvateľov.

Vodná stavba Ružín – zdroj: SVP Facebook

Ukážkový príklad ľahostajnosti alebo nízkej environmentálnej informovanosti, ktorý ukazuje boj s plastovým odpadom je Vodná stavba Ružín, ktorá slúži prioritne pre zásobovanie vodou pre priemysel a protipovodňovú ochranu. V období trvania pilotného projektu čistenia vodnej stavby a jej okolia v rokoch 2013-2015, kedy sme z vodnej hladiny a pobrežných pozemkov odstránili viac ako 3000 ton odpadu, kde takmer polovicu tvoril práve plastový odpad. To všetko stálo viac ako 520 tis.€.

Čistenie rieky Hornád – zdroj: SVP Facebook

Tieto náklady boli čiastočne financované z environmentálneho fondu. Po skončení projektu čistenie vykonávame svojpomocne z vlastných zdrojov. Po ukončení projektu čistotu vodnej stavby Ružín zabezpečujeme aj pomocou špeciálnych norných stien. Náklady na čistenie sa len pri tejto jednej vodnej stavbe v bežnom roku
pohybujú medzi 50 až 80 tis. €. Ak však príde väčšia povodeň, náklady môžu byť oveľa
vyššie.

Podobný problém s plastovým odpadom na vodných stavbách či v riekach je všade na Slovensku.

Zdroj: SVP, š. p.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.