Zaplavení odpadkami

Enviro
Komentáre

Odpad je v súčasnosti jednou z najväčších hrozieb pre naše životné prostredie. S neustálym rastom globálnej produkcie ako aj spotreby, rastie aj množstvo produkovaného odpadu.  

Bohužiaľ, nie všetok odpad končí tam kde by mal. Vedeli ste, že sa v oceánoch ocitne každú HODINU približne 1,6 miliónov ton odpadkov?

Áno, čítate správne, v oceánoch skončí teda ročne až 14 MILIÁRD TON ODPADU! V posledných dňoch svet ohromila správa o výsledkoch trojročného vedeckého výskumu, ktorý odhalil skutočnú veľkosť masy odpadkov nachádzajúcej sa v Tichom Oceáne. Táto hromada odpadkov nazývaná ako „Veľký pacifický kôs“ (po anglicky „Great Pacific Garbage Patch“) je vlastne miesto zvýšenej koncentrácie odpadkov, ktoré sa v Tichom oceáne nahromadili v dôsledku pohybov oceánskych prúdov. Väčšina odpadu zo všetkých oceánov tak končí práve v tejto oblasti, nakoľko prúd ktorý v tejto oblasti prúdi je najsilnejší zo všetkých oceánskych prúdov. Jedná sa teda o obrovský ostrov tvorený z odpadkov, hlavne plastov. Podľa výsledkov štúdie dosahuje táto masa odpadu momentálne rozlohu až 1,6 miliónov kilometrov štvorcových. To predstavuje plochu o veľkosti trojnásobku rozlohy Francúzska!

 

zdroj: cdn.zmescience.com

 

Pre zmapovanie tohto odpadkového kontinentu boli počas výskumu využívané lode a lietadlá, ktoré odhalili že sa v tejto oblasti nachádza približne 80 tisíc ton plávajúceho plastu. Medzinárodný tím vedcov využil k výskumu siete pre zber samotných odpadkov a tiež aj letecké snímky zachytené zo senzorov určených na zhromažďovanie 3D snímok odpadkov. Našli sa tu ako aj mikroplasty, tak aj väčšie kusy plastu ako napríklad rybárske siete. Prekvapujúcou informáciou je práve zloženie tohto tichomorského odpadkového ostrova. Iba približne 8% celkovej hmoty je tvorených mikroplastami alebo časticami menšími ako 5 milimetrov. Zvyšok – a teda väčšina územia, je zaplavená väčšími predmetmi. Je však jedno aká je veľkosť plastov nachádzajúcich sa v oceáne, každý jeden kúsok prináša pre morský život mnoho rizík. Zatiaľ čo mikroplasty sa pomerne jednoducho dostanú do tráviacich traktov morských živočíchov, vo väčších plastových odpadkoch môžu živočíchy ľahko uviaznuť a zraniť sa. Pre menej obratné živočích predstavujú siete takmer istú smrť.

 

zdroj: Blue Ocean Network

 

Odpadkový kontinent v Tichom oceáne bol objavený v roku 1997, no až správy z posledných dní dokazujú skutočnú veľkosť tohto problému. Zároveň však treba podotknúť, že aj keď správa o obrovskej rozlohe Veľkého pacifického koša momentálne púta pozornosť, tento odpadkový ostrov nie je v oceánoch zďaleka iba jediný. Odpad sa do oceánu dostáva stále a jeho množstvo sa neustále zvyšuje.  Pýtate sa, či existuje riešenie ako dostať odpadky z oceánu? Čo sa týka konkrétne Veľkého pacifického koša, táto masa odpadkov sa nachádza v medzinárodných vodách čo v praxi znamená že za ňu nie je zodpovedný žiadny štát. Zároveň sme však za odpadky v oceáne zodpovedný všetci. Každý z nás tak môže prispieť svojimi každodennými rozhodnutiami k tomu aby sa do oceánov dostávalo stále menšie množstvo odpadkov (ideálne žiadne 🙂 !).

 

 

Namiesto myšlienok, ako tento problém nie je v našich silách vyriešiť sa preto zamyslíme nad tým ako skutočne môžeme prispieť k zlepšeniu tejto závažnej situácie. Snažme sa náš odpad nie len separovať ale najmä redukovať. Na ďalší nákup si preto namiesto plastovej tašky z obchodu zoberte látkovú tašku z domu, do ďalšieho drinku odmietnite slamku alebo na ďalšiu kávu si doneste vlastnú šálku namiesto tej plastovej. Stačí začať premýšľať o našich každodenných rozhodnutiach a spraviť tak malý krok pre čistejšie oceány a lepší zajtrajšok.

autor, red.: Karolína Fabianová

Zdroje: 4ocean, ct24, whasingtonpost, cnn

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.