Vznikajúci park v bratislavskom Ružinove premení zelenú plochu na jedinečnú oázu

Enviro
Komentáre

Park bude kópiou zložitého ekosystému s dažďovou záhradou a jazierkom, ktoré budú zadržiavať vodu v území a zlepšovať tak ružinovskú mikroklímu.

Nie je park ako park, všetko záleží od prístupu ako sa s priestorom vie daný projektant popasovať. Najzákladnejšie prvky, s ktorými sa v parkoch stretávame je mestský mobiliár v podobe lavičiek a košov. Na rekreačný účel to už však nepostačuje. Ružinovský „Jedlý park“ je ukážkou toho, ako sa dá zo zelenej plochy vyťažiť maximum.

Zelená plocha oproti Paneurópskej vysokej škole je miesto, ktoré využívajú prevažne psíčkari na prechádzke. Nič nemotivuje okoloidúcich a študentov zo školy, aby tam ostávali. To sa však má onedlho zmeniť.

súčasný stav plochy

Premena zelenej plochy na jedinečnú oázu hlavného mesta bude prebiehať postupne, s tým, že prvé kroky už prebehli. Na streche vysokej školy sa od minulého leta udomácnil mestský včelín a v tomto roku začali s výsadbou stromov. Prvé ovocie a plody ponúkne jedlý park obyvateľom Ružinova už budúcu jeseň.

Vizuál: OZ ZeBra

V parku si prídu na svoje všetky vekové kategórie. Pre deti je navrhnuté ihrisko a pre seniorov relaxačná časť s vôňou byliniek a kvetov. Priestor doplní malý amfiteáter vhodný na prednášky, alebo tvorivé dielne a malá čajovňa. Celá plocha bude doplnená chodníčkami a veľkým množstvom okrasných rastlín a drevín. Nebude chýbať tiež už vyššie spomínané jazierko. Cyklotrasu, osvetlenie a ihrisko pre psov projektanti naplánovali v ďalšej etape.

Vizuál: OZ ZeBra

S nápadom vybudovať unikátny park prišiel architekt a bratislavský mestský poslanec Branislav Kaliský. Podľa jeho slov je v Bratislave pre pól milióna obyvateľov stále málo prírodných rekreačných plôch. Známe miesta ako Sad Janka Kráľa, Medická Záhrada, Železná studnička, alebo rôzne vnútrobloky jednoducho nestačia. „Aj preto som sa rozhodol obohatiť Ružinov o park, ktorý by komplexne riešil potreby všetkých vekových skupín a poskytol im dostatočný a zároveň atraktívny priestor na nielen pasívny ale aj aktívny oddych.“

Nakoľko nás projekt zaujal, rozhodli sme sa Braňa Kaliského osloviť a niečo opýtať.

Kedy počítate s finalizáciou prvej fázy parku?

Veľmi radi by sme ho dokončili celý naraz. Nie je to však možné z hľadiska financovania. To čo sa teraz robí je financované len z poslaneckých priorít v rozpočte mesta a zo súkromných zdrojov. Prvé stromy sme kupovali s mojou manželkou z rodinného rozpočtu. Ak by bolo dosť financií alebo dobrovoľníkov, dalo by sa to spraviť za rok, max 18 mesiacov. Tento rok by sme však ešte chceli stihnúť chodníky a miniamfík pred Paneurópskou.

Foto: Braňo Kaliský – FB

Ako architekt sa zrejme zameriavate aj na širšie lokality ako je iba domovský Ružinov. Uvažovali ste nad tvorbou takéhoto typu parku aj v nejakej inej lokalite?

Myslím si, že každá mestská časť by mala mať svoje oddychové zóny, aby si ľudia mohli užiť víkend v zeleni pod domom alebo blízko domu a nemuseli cestovať. Piknikový košík a sobotný obed v parku pod oknom, zatiaľ nie je u nás zvykom. Chýba nám ten park s infraštruktúrou. Tá v našom bude (pitná voda, wecká a hlavne tráva a tiene stromov). Práve začíname pracovať na podobnom koncepte v Dúbravke a možno sa dohodneme aj v Petržalke. Preto hovorím stále v množnom čísle, pretože ja som len súčasť skupiny, ktorá sa poskladala okolo nápadu parku v Ružinove. Sú tam úžasní ľudia. Permakulturisti, Farmárska platforma, OZ ZeBra, OZ Viac ako 1000 slov, ornitológ, včelár, geodet, geológ, ja ako architekt a určite som na niekoho zabudol (buď mi odpustené).

Pri príprave a realizácii spolupracujete aj s občianskymi združeniami, dotknutými subjektami a rôznymi konzultantmi. Ako hodnotíte spoluprácu?

Tým, že skupina vznikla tak sama, spolupráca je perfektná. Naozaj nás spojil jeden nápad a ten sa ďalej spoločne rozvíja. Už vznikajú ďalšie spoločné projekty ako strešné farmy (prvú ideme robiť ešte tento rok v centre mesta na Zochovej ulici), detský tábor (ktorý bude v auguste 2018 v Ružinove) a veľa ďalších. Mňa na tom najviac baví to, že všetci sú takí „ozajstní“ a nie je to žiadna umelo vytvorená skupina. Super je to, že v prípade ak sa budem chcieť venovať niečomu inému a nebudem v niektorom projekte ďalej pokračovať, bude všetko pokračovať bezo mňa. V dobrom tíme je jednotlivec nepodstatný.

Vizuál: OZ ZeBra

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.