Viete prečo sú vedci vystrašení z extrémne vysokých arktických teplôt? part. 4

Enviro
Komentáre

Posledná časť série článkov o vysokých arktických teplotách hovorí o ich dopade na ľudské komunity.

Všetky tieto zmeny v Arktíde nielen poškodzujú životné prostredie, ale rovnako aj poškodzujú ekosystémy a ľudské komunity v regióne.

Napríklad Inuiti v severnej Kanade sú absolútne závislí od prostredia pre ich živobytie, ako aj iných kultúrnych aktivít. „Práve pre to, že Inuiti a ľudia žijúci v Arktíde sú tak blízko ku krajine … to má tak obrovský vplyv,“ povedal Trevor Bell, profesor geografie na Memorial University of Newfoundland, pre CBC News.

Tieto extrémne poveternostné podmienky môžu mať vplyv na všetko, od dodávok potravín týchto komunít až po ich schopnosť cestovať. Môžu tiež poškodiť ich duševné a fyzické zdravie. „Tieto nepredvídateľné extrémne udalosti alebo nepredvídateľné podmienky ľadu spôsobujú, že ľudia majú nehody na ľade, čo môže viesť k sociálnym problémom a traumám,“ povedal Bell.

Zatiaľ čo zmeny počasia v posledných niekoľkých rokoch sú pozoruhodné, niektorí vedci zostávajú konzervatívni s odhadmi, ako dlhodobo ovplyvnia región. „Je to príliš krátkodobý trend na to, aby sme povedali, či sa zmenia celkové projekcie pre otepľovanie v Arktíde,“ povedal pre The Guardian Michael Mann, riaditeľ Centrumu vedy o Zemi z Pennsylvánskej štátnej univerzity.

Potenciálny vplyv týchto udalostí extrémneho otepľovania však nemožno ignorovať. „Počiatočné otepľovanie môže spôsobiť ešte väčšie otepľovanie práve v dôsledku“ spätných väzieb „súvisiacich s topením ľadu a potenciálneho uvoľnenia metánu (veľmi silný skleníkový plyn),“ povedal Mann.

Ak sa tak stane, mohli by sme všade pozorovať stúpajúcu hladinu mora a vyššie teploty, čo by spôsobilo poškodzovanie spoločností na celom svete.

Video Al Gore o klimatických vedách a ich súčasnej dôležitosti:

 

Photo by Jeremy Bishop on Unsplash

 

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.