Vianočné trhy bez plastov

Enviro
Komentáre

Obmedzenie plastov, kompostovatelný riad a zálohové šálky, takéto vychytávky si pripravili niektoré slovenské samosprávy pre návštevníkov Vianočných trhov. 

Rovnako ako rôzne vinobrania, festivaly, koncerty či iné veselice tak aj Vianočné trhy sú akciou, kde sú ľudia schopní vyprodukovať nespočetne veľa odpadu. Vďaka iniciatíve niekoľkých samospráv sa nebudete musieť hanbiť objednať si punč, alebo varené víno bez toho aby ste predajcom ponúkli vlastnú šálku.

Tento rok sa ako prvé mestá k ekologickejším trhom prihlásili mestá Trnava a Žilina. Mestá to uviedli v podmienkach pre predajcov:

„Všetci predajcovia jedál a nápojov na priamu konzumáciu sú povinní pri predaji na priamu konzumáciu používať kompostovateľný riad (nie plastový či papierový), vrátane príborov, tácok a pohárov.

Dodržiavanie povinnosti používania kompostovateľného riadu bude zakotvené v rozhodnutí na predaj počas konania Vianočných trhov 2018
a bude kontrolované. Nedodržiavanie tejto podmienky bude prísne sankcionované.“ – Povinnosť pre predajcov jedál a nápojov počas konania Vianočných trhov 2018 (Trnava).

Kompostovateľný riad je novinkou aj pre žilinské trhy. Predajcovia sa na radnici pri podpisoch zmluvy zaviazali, že jedlá i nápoje budú predávať v rozložiteľných nádobách. „Punč v plastovom pohári či klobáska na plastovom tanieri je už minulosťou. Zavedením povinnosti používať pri predaji občerstvenia kompostovateľný a papierový riad, chceme znížiť množstvo jednorazového plastu, ktorý sa na vianočných trhoch každoročne produkuje. Uvedomujeme si, že to nie je úplne ideálny model, ale niekde začať musíme, ak sa chce Žilina stať moderným mestom,“ vysvetlila Ingrid Dolniková, vedúca oddelenia kultúry, športu, cestovného ruchu a miestneho rozvoja mesta Žilina.

Vianočný stromček v Žiline – zdroj: Žilina FB

Ďalšie mesto, ktoré hovorí o obmedzení plastov je Banská Bystrica. Prevádzkovatelia stánkov budú musieť obmedziť, alebo úplne vylúčiť plastový riad. V budúcnosti plánujú pokračovať v prísnejšom režime.

Podobné opatrenia sú aj v iných mestách, ale zväčša z iniciatívy stánkárov. Ide prevažne o papierové poháre, tácky a tašky, alebo v tom lepšom o hrnčeky.

Je zrejmé, že postupne sa dopracujeme k úplnému obmedzeniu plastov na takýchto trhov. Trend „bez plastu“ sa tak pomaly presúva z iných metropol a už teraz je vidieť, že sa uchytil na rôznych podujatiach a festivaloch.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.