Veterné elektrárne na mori môžu poskytnúť viac elektriny, ako svet potrebuje

Enviro
Komentáre

Podľa správy by vybudovanie veterných turbín na najlepších svetových pobrežných lokalitách mohlo poskytnúť viac ako dostatok čistej energie na pokrytie globálneho dopytu po elektrine.

Podrobná štúdia pobrežia sveta zistila, že veterné elektrárne na mori môžu zabezpečiť viac elektriny, ako svetové potreby – aj keď sú vybudované iba vo veterných oblastiach v plytkých vodách blízko pobrežia.

Analýza Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) odhalila, že keby sa veterné farmy stavali na všetkých použiteľných miestach, ktoré nie sú ďalej ako 60 km (37 míľ) od pobrežia a kde pobrežné vody nie sú hlbšie ako 60 metrov, mohli by generovať 36 000 terawatthodín obnoviteľnej elektriny ročne. To by ľahko uspokojilo súčasný globálny dopyt po elektrine 23 000 terawatthodín.

„Veterná energia na mori v súčasnosti poskytuje iba 0,3% globálnej výroby energie, ale jej potenciál je obrovský,“ uviedol výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol.

Štúdia predpovedá, že výroba veternej energie na mori bude rásť 15-krát a v nasledujúcich 20 rokoch sa objaví ako priemysel v hodnote 1 miliárd dolárov (780 miliárd GBP) a ukáže sa ako ďalšia veľká energetická revolúcia.

IEA začiatkom tohto týždňa uviedla, že globálne dodávky obnoviteľnej elektrickej energie rástli rýchlejšie, ako sa očakávalo, a mohli by sa v nasledujúcich piatich rokoch zvýšiť o 50%, čo by bolo spôsobené obnovením slnečnej energie. Veterná energia na mori by poháňala rast čistej energie na svete v dôsledku klesajúcich nákladov a nových technologických prielomov, vrátane turbín v blízkosti výšky Eiffelovej veže a plávajúcich zariadení, ktoré môžu využívať rýchlosti vetra ďalej od pobrežia.

Podľa odhadov IEA bude budúca generácia plávajúcich turbín schopných ďalej fungovať na pobreží vyrábať dostatok energie na to, aby v roku 2040 pokryla celkový svetový dopyt po elektrickej energii 11-krát.

Zdroj: The Guardian

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.