Veľryby čierne môžu byť na pokraji vyhubenia

Enviro
Komentáre

Vyhliadky pre veľryby čierne (North atlantic right whale/eubalaena glacialis) už dávnejšie neboli veľmi pozitívne, ​​od roku 1970 sú na zozname ohrozených druhov. Po zimnej pôrodnej sezóne, pri ktorej sa zrejme nenarodila ani jedna veľryba sú však na pokraji vyhynutia.

Štvormesačná zimná pôrodná sezóna veľrýb skončila tento marec a vedci tvrdia, že v oblastiach párenia, tj. pobrežia Floridy a Gruzínska nevideli žiadnych novorodencov. Za normálnych okolností by matky a mláďatá zostali v tejto oblasti až do polovice apríla, povedala Barb Zoodsma, ktorá spravuje program zotavenia veľrýb pre národný morský rybársky servis.

„Dúfam, že to bola len náhoda,“ povedala. „Ale náhody som videla už predtým. To, čo vidím a počujem teraz, ma  veľmi znepokojuje.“

Na svete zostáva momentálne týchto veľrýb len asi 450, podľa fisheries service.

Photo: wfit.org

A v minulom roku sa množstvo mŕtvych veľrýb, ktoré vyplavilo na plážach v Atlantiku, zvýšilo na 17. Nedostatok pôrodov a narastajúci počet úmrtí je zlá kombinácia.

Severoatlantické pravé veľryby sú na zoznamu ohrozených druhov od roku 1970 a do konca 19. storočia ich lovili komerčný veľrybári.

Lov veľrýb pre nich teraz nie je hrozbou, ale hlavnými príčinami smrti pre veľryby sú zamotávanie sa do rybárskych sietí a zrážky s loďami.

Photo: noaa.gov

Zdroj: CNN, Fisheries Service

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.