V Británií  zavádzajú automaty na recyklovanie plastových fliaš

Enviro
Komentáre

Po úspešnom spoplatnení igelitových tašiek sa v Británií kvôli alarmujúcemu problému s plastom púšťajú aj do automatov, ktoré vám za vrátenú plastovú fľašu vrátia peniaze.

Tento systém funguje v Dánsku už dlhšiu dobu a má viac výhod ako by sa mohlo zdať. Tou hlavnou je samozrejme samotná recyklácia. Dáni so svojou životnou úrovňou nemajú problém si za plechovku či fľašu priplatiť a s týmito automatmi si môžu byť istý, že sa im tento príplatok ešte aj vráti.

Photo: Wiki

Jedným z benefitov ktorý, tento systém prináša sú „aktivisti“. Napriek skvelému sociálnemu systému v Dánsku má krajina stále istý počet bezdomovcov (najmä z Grónska) a takisto stále väčší a väčší počet študentov z chudobnejších krajín.

Po piatkových či sobotňajších divokých večeroch sa po ulici válajú stovky, niekedy tisícky plechoviek a fliaš. Vtedy sa nad ránom stretnú bezdomovci, či študenti ktorým sa nepodarilo zamestnať a začnú mesto čistiť. Takýmto čistením ste si v Dánsku vedeli za jednu noc/ráno privyrobiť viac ako 100 eur cez vratné fľaše.

Čo myslíte, kedy sa nám na Slovensku podarí tento systém spustiť?

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.