WHO uvádza zdravotné prehľady o mikroplastoch, ktoré sa nachádzajú v 90% balenej vody

Enviro
Komentáre

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila preskúmanie potenciálnych rizík plastu v pitnej vode.

Po novej analýze niektorých z najpopulárnejších značiek balených vôd vo svete zistili, že viac ako 90% obsahuje malé kúsky plastu. Predchádzajúce štúdie tiež zistili vysokú úroveň mikroplastov v pitnej vode.

V novej štúdii analyzovali 259 fliaš, 11 rôznych značiek z 19 miest z 9 krajín. V priemere našli 325 plastových častíc na každý liter vody.

Z 259 testovaných fliaš bolo podľa štúdie len 17 bez plastov.

Podľa novej štúdie najbežnejším typom fragmentu z plastu bol polypropylén – ten istý typ plastu, ktorý sa používa na výrobu uzáverov fliaš. Analyzované fľaše boli kúpené v USA, Číne, Brazílii, Indii, Indonézii, Mexiku, Libanone, Keni a Thajsku.

Vedci použili červené farbivo Níl na fluoreskovanie častíc vo vode – farbivo má tendenciu sa prilepiť na povrch plastov, ale nie na väčšinu prírodných materiálov.

Farebné mikrovlákno z plastu nájdené vo fľaške s vodou. Foto: Abigail Barrows

Testované boli tieto značky: Aqua (Danone), Aquafina (PepsiCo), Bisleri (Bisleri International), Dasani (Coca-Cola), Epura (PepsiCo), Evian, Gerolsteiner Brunnen, Minalba (Grupo Edson Queiroz), Nestlé Pure Life (Nestlé), San Pellegrino (Nestlé) a Wahaha (Hangzhou Wahaha Group).

Zdroj: TheGuardian

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.