Upracme (si) Slovensko – Svetový čistiaci deň 2018!

Enviro
Komentáre

Túto sobotu sa rady dobrovoľníkov pustia do čistenia vopred vybraných lokalít Slovenska. Upracme (si) Slovensko – Svetový čistiaci deň je súčasťou medzinárodnej iniciatívy s ambíciou upratať svet. 

Vďaka nadšeniu dobrovoľníkov sa Svetový čistiaci deň dostáva aj na Slovensku. Bude to tak prvý krát čo sa naša krajina zapojila do tejto medzinárodnej iniciatívy. Dobrovoľníci, nadšenci, všetci tí, ktorí chcú pomôcť našej prírode budú túto sobotu (15. septembra) v teréne, kde pod vedením koordinátorov budú upratovať vopred vybrané miesta.

Veľmi nás teší záujem mladých ľudí niečo takéto zorganizovať a preto sme oslovili hlavnú koordinátorku za tím Upracme Slovensko, Veroniku Repiskú.

Čo bolo hlavnou motiváciou zapojiť sa do tejto celosvetovej výzvy a zorganizovať niečo také aj u nás?

Robíme to hlavne preto, lebo milujeme Slovensko a tak isto nám aj záleží na našej planéte, lebo máme iba jednu. Chceme bojovať proti jej znečisteniu a do budúcna z toho urobiť pravidelné upratovacie akcie a postupom času možno naučiť ľudí hádzať odpadky do koša, recyklovať prípadne aj znižovať produkciu odpadu. Chceme sa prechádzať po čistých uliciach, prírode a boli by sme radi, keby aj naše deti mali rovnakú možnosť.

Je možné sa zapojiť do iniciatívy aj mimo lokalít, ktoré ste vybrali?

Je možné sa zapojiť kdekoľvek po Slovensku či už zorganizovaním vlastného upratovania, alebo si iba ako jednotlivci na svoju prechádzku/výlet zobrať so sebou vrecia a upratať odpadky, na ktoré narazíte. Bolo by skvelé, keby ste sa odfotili, fotku zdieľali a pridali tam #UpracmeSlovensko #WorldCleanupDay, aby sme tie fotky potom mohli nájsť a z toho urobili po akcii report, koľko ľudí sa zapojilo a približne koľko odpadu sa vyzbieralo (bude sa to aj posielať svetovej organizácii Let’s Do It, ktorá World Cleanup Day založila).

Ako je možné sa do výzvy zapojiť?

Každý, kto sa chce zapojiť, by sa mal registrovať http://bit.ly/RegistraciaDobrovolnik, aby sme vedeli zabezpečiť dostatok pomôcok pri upratovaní.

(Okrem bežného odpadu, akým sú plastové obaly, plechovky, či sklenené fľaše, môžeme častokrát naraziť aj pneumatiky.)

Prvý ročník Svetového čistiaceho dňa začal v Estónsku pred desiatimi rokmi. Do akcie sa zapojilo 50 000 obyvateľov, ktorým sa podarilo vyčistiť celú krajinu.

Do iniciatívy World Cleanup Day (Svetový čistiaci deň) sa 15. septembra zapojí 150 krajín s ambíciou zapojiť 5 % ich populácie a upratať ich okolie. Predstavte si 300 miliónov ľudí, ktorí zbierajú odpad a zanechávajú za sebou čistú prírodu a mestá. O to krajší bude pocit pre vás ten pocit keď priložíte aj vy ruku k dielu :).

Zoznam miest, kde sa bude upratovať nájdete TU a skupinu pre dobrovoľníkov, kde sú aj pokyny a rady TU.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.