Ultra-tenký „slnečný štít“ na morskom povrchu môže pomôcť ochrániť naše koralové útesy

Enviro
Komentáre

Ak sa svet nebude čoskoro správať zodpovednejšie, tropické koralové útesy by mohli čoskoro byť minulosťou a vziať so sebou štvrtinu morských druhov.

Tvárou v tvár odmietaniu celosvetovej akcie sa vedci obrátili na niektoré zvláštne ale aj nádherné opatrenia, aby sa pokúsili udržať pár našich útesov nažive. Jeden obzvlášť nepravdepodobný projekt, ktorý chráni útesy s tenkým rozstrekom proti slnečnému žiareniu, sa ukázal ako účinný v ideálnych podmienkach, aj keď je to ďaleko od úspechu na otvorených moriach.

Hoci koralové útesy sú tiež ohrozené okysličovaním oceánov, odtokom živín, nadmerným rybolovom a znečistením plastom, najväčšou hrozbou pre mnohé útesy je globálne otepľovanie. Väčšina koralov nemôže prežiť dlhé obdobia horúčav, nútia ich vylučovať fotosyntetické riasy, ktoré potrebujú na prežitie. No a ak tieto bieliace udalosti trvajú príliš dlho, koraly zomrú.

Chladenie útesov tým, že ich chránia pred slnečným žiarením alebo tým, že odoberajú studenú vodu z hlbín, boli navrhnuté ako krajné riešenia. Okrem logistických problémov, ktoré nastanú pri veľkej ploche, existuje mnoho ďalších problémov, vrátane nákladov na akýkoľvek štít dostatočne odolný na to, aby vydržal.

Nadácia Veľkého bariérového útesu podporuje alternatívnu biologicky odbúrateľnú vrstvu, ktorá je 50 000 krát tenšia ako ľudský vlas, ktorá by bola položená na povrchu oceánu. Profesor Greg Qiao z Melbourneskej univerzity povedal pre IFLScience, že každá vrstva, ktorá odráža svetlo, pravdepodobne nemá významný chladiaci účinok na oblasť pod ním, ale samotné svetlo, najmä na konci UV spektra, poškodzuje koral a funguje v kombinácii s vysokou teplotou ako spúšťač bielenia.

Qiao a jeho kolegovia oznámili, že táto vrstva môže zablokovať 30 percent svetla, ktoré by inak dopadli na útes. V doteraz publikovanej práci sa preukázalo, že chránené koraly prežili prívaly horúceho počasia, zatiaľ čo kontrolné koraly v nádržiach vystavených inak identickým podmienkam zomreli.

Na otvorenej vode bude táto vrstva samozrejme rozptýlená vetrom a vlnami. Avšak Qiao a ďalší vynálezcovia dúfajú, že na tom nezáleží, pokiaľ zostane na mieste cez obdobia horúčav, kedy dochádza k väčšine škôd. Keďže ide o obdobia pokojných, slnečných podmienok, kedy nie je dostatok vĺn nato, aby sa z hĺbky dostala chladnejšia voda, to vyzerá ako reálne riešenie problému.

Zdroj: IFLScience

Photos: Pixabay

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.