Tri dôvody, prečo je vybudovanie mrakodrapu z dreva dobrý nápad

Enviro
Komentáre

Viacero celosvetových architektov (najmä z Japonska) sa obracia na drevo pri stavbe mrakodrapov. Existujú presvedčivé dôvody, prečo by malo drevo nahradiť betón a oceľ.

Používanie dreva namiesto bežných stavebných materiálov napríklad znižuje emisie uhlíka aj náklady.

Japonskí architekti chcú z moderných miest vytvoriť drevené lesy, doslova. Japonská firma Sumitomo Forestry predstavila svoje návrhy na najvyššiu drevenú budovu na svete – mrakodrap, ktorý by mal mať 350 metrov, nazvaný ako projekt W350.

Budova, ktorá by mala byť dokončená do roku 2041, bude vyrobená z 90% špeciálne spracovaného dreva a 10% ocele. Ale nie je to drevo vyrúbané z lesov aby sa táto budova mohla postavať. Budova by bola pravdepodobne vyrobená z krížového laminovaného dreva, materiálu vyrobeného z mnohých listov dreva, lepených a stlačených spolu. Konečným výsledkom je doska, ktorá je robustnejšia ako oceľ.

Projekt W350 nie je prvý svojho druhu – iní architekti v mestách po celom svete sa usilovali o myšlienku používania dreva ako hlavnej zložky mrakodrapov. Ale nie je to len dostupnosť nového materiálu, ktorý je tak príťažlivý. Tak prečo stavať mrakodrapy z dreva? Môžeme sa zamyslieť nad niekoľkými dobrými dôvodmi:

img-responsive

  1. Drevo je šetrnejšie k životnému prostrediu

Produkcia typických stavebných materiálov, ako je oceľ a betón, predstavuje podľa štúdie zverejnenej v časopise Journal of Sustainable Forestry z roku 2013 16 percent celosvetových emisií. Prechodom na drevo by sme mohli znížiť emisie zo stavebníctva až o 31 percent, podľa štúdie Yale School of Forestry & Environmental Studies.

Drevo je ľahšie a tým pádom, že sa ľahšie prepravuje ako oceľ, vyžaduje menej fosílnych palív na jeho prepravu a ďalšie znižovanie emisií.

 

  1. Drevo je nákladovo efektívnejšie

Aj keď krížové vrstvené drevo stojí približne rovnako ako betón a oceľ, práve preto, že je ľahšie, stavitelia ho môžu presúvať oveľa viac za rovnaké náklady.

Zatiaľ čo od projektu W350 sa očakáva, že bude stáť dvakrát toľko ako obyčajná budova, spoločnosť Sumitomo je presvedčená, že technologický pokrok medzi dneškom a rokom 2041, kedy sa budova plánuje dostavať, bude tak výrazná, že radikálne zníži odhadované náklady.

 

  1. Drevo je obnoviteľné

V porovnaní s oceľou a betónom je drevo obnoviteľné, pretože môžeme jednoducho pestovať viac dreva. „A čo odlesňovanie?“, pravdepodobne otázka viacerých ľudí, najmä Slovákov. Tieto obavy sú však neopodstatnené – aspoň celosvetovo, pretože sa každoročne odlesňuje menej ako 1% svetových lesov.

„Zbery lesov, alebo dreva tiež znižuje pravdepodobnosť, že lesy utrpia katastrofické požiare a zlepšujú ich schopnosť odolávať,“ uviedli autori v štúdii z roku 2013: „Zachovanie kombinácie lesných biotopov a hustôt stromov v nevyhradených lesoch by pomohlo zachovať rôznorodú biodiverzitu v ekosystémoch na celom svete.“

Pri správnom riadení by sa drevo mohlo stať prístupným a praktickým stavebným materiálom pre veľké stavebné projekty. Projekt W350 môže byť najnovším úsilím priniesť drevo do nových výšok, ale určite to nie je posledný projekt.

 

Zdroj: SUMITOMO FORESTRY CO., LTD., Futurism

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.