Thajsko plánuje zakázať dovoz elektronického a plastového odpadu

Enviro
Komentáre

Zákaz sa má týkať dovozu 411 druhov elektronického odpadu. Dovoz plastových odpadov bude v najbližších dvoch rokoch úplne zakázaný.

Thajsko prestane dovážať lacný elektronický a plastový odpad s cieľom zmierniť vážne ekologické problémy v krajine, povedal minister životného prostredia Surasak Kanchanarat miestnemu denníku Nation.

„Musíme uprednostňovať dobré životné prostredie a zdravie našich občanov pred priemyselným rozvojom,“ povedal Kanchanarat.

Táto iniciatíva prichádza po tom, ako thajské médiá informovali o veľkom množstve elektronického odpadu z USA, EÚ, Hongkongu, Singapuru a Japonska, ktoré boli odoslané do Thajska. Zlikvidované elektronické súčiastky sú zdrojom cenných kovov a iných materiálov, ale obsahujú aj škodlivé prvky ako olovo a kadmium.

Thajské spoločnosti využili šancu na recykláciu zahraničného odpadu po tom, čo Čína, najväčší dovozca odpadu na svete, uviedla prísnejšie predpisy o dovoze odpadu v minulom roku. Pre podnikateľov je nákup zahraničného odpadu často oveľa lacnejší ako spracovanie domáceho materiálu.

Vo svojom prejave, Kanchanarat povedal, že recyklačné firmy je potrebné zamerať na spracovanie domáceho odpadu.

„Musíme zabezpečiť, aby sa domáce a plastové odpady najprv použili ako materiál recyklačného priemyslu“, povedal.

Vláda oznámila, že bude existovať dvojročná lehota na zákaz používania plastov, ale neuviedla časový harmonogram zákazu 411 druhov elektronického odpadu. Zároveň uviedla, že by umožnila opravu a opätovné použitie výnimiek pre telekomunikačné zariadenia a kopírovacie stroje.

Zdroj: The Nation, dw.com

Ilustračné fotografie: Pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.