Svetový trezor na rastlinné semená prejde vylepšením

Enviro
Komentáre

Svetový trezor na semená v súostroví Svalbard sa chystá získať nejaké vylepšenia, oznámila to Nórska vláda. Takmer desať rokov od otvorenia sa v ňom sa nachádza viac ako 850 000 vzoriek semien rastlín, ktoré tam darovali národy z celého sveta na úschovu.

Tieto semená sa ukladajú pre prípad environmentálnej krízy, ktorá ale nemusí byť celosvetová, aby tento trezor mal zmysel. Napríklad v roku 2015 bolo 116 000 vzoriek semien v SGSV (Svalbard Global Seed Vault) prevedených na banku na výsev v Aleppo, ktorá bola poškodená nedávnou sýrskou občianskou vojnou. O dva roky neskôr sa semená vypestovali a nové vzorky boli odoslané späť na skladovanie do SGSV.

Aby sa zabezpečilo, že SGSV bude môcť v časoch ďalšej krízy poskytovať takúto pomoc, čoskoro bude podľa nórskeho ministerstva poľnohospodárstva mať dostať potrebný upgrade v hodnote takmer 13 miliónov dolárov (100 miliónov NOK). Tento krok je nutný aj kvôli tomu, že v roku 2016 bola klenba semien poškodená neočakávaným prudkým rozmrazením, čo zapríčinilo zaplavenie do vchodu do tunela.

„Projekt zahŕňa výstavbu nového prístupového tunela z betónu, ako aj budovu, v ktorej sa nachádzajú núdzové a chladiace jednotky a iné elektrické zariadenia, ktoré vyžarujú teplo tunelom, „uviedla vláda.

Aby ste mali lepšiu predstavu, ako to v takomto trezore vyzerá, pozrite sa v tomto videu:

Zdroj: Futurism

Mohlo by vás zaujímať

Kabínka v lese

Čo by ste robili, keby ste práve dostali 17.000 eur? Za tieto peniaze sa dá kúpiť už celkom veľa vecí, ale ak by ste ich chceli investovať do nehnuteľnosti, tak veľa vody nenamútite.

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.