Súdny dvor Európskej Únie rozhodol o zverejnení štúdii ku glyfosátu

Enviro
Komentáre

Súdny dvor Európskej Únie rozhodol 7.marca o povinnosti Európskej agentúry pre potravinovú bezpečnosť (EFSA) zverejniť štúdie o možných dopadoch glyfosátu na zdravie.

EFSA odmietala tieto štúdie zverejniť z dôvodu ochrany obchodných a finančných záujmov výrobcov. Viac TU.

„Európska únia potrebuje posilniť v oblasti prístupu k informáciám o životnom prostredí a zdravotných rizikách pesticídov. Preto je potrebné, aby novozvolený Európsky parlament vyvinul účinný tlak na zvýšenie transparentnosti v tejto oblasti, ale aj uprednostnenie prevencie a predbežnej opatrnosti pri ochrane zdravia pred komerčnými záujmami,“ povedal Martin Hojsík, expert pre životné prostredie.

„A je to práve glyfosát, ktorý vzbudzuje obavy z negatívnych účinkov na zdravie. Preto je neprípustné aby boli štúdie o možných dopadoch na zdravie a životné prostredie utajované, ako tomu bolo doteraz.“

Image by hpgruesen on Pixabay

„Európa potrebuje v záujme ochrany zdravia a životného prostredia obmedziť používanie nebezpečných pesticídov ako v poľnohospodárstve tak pri iných použitiach, ako je napríklad na Slovensku deklarovaná ochrana lesov. Slovensko by malo tomuto úsiliu pomáhať a nie brániť ako tomu bolo v prípade glyfosátu, kde nepodporilo jeho zákaz,“ dodal Hojsík.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.