Sucho sa týka každého z nás part. 2

Enviro
Komentáre

V predchádzajúcej časti tohto článku sme si odôvodnili jeho názov. Sucho sa začína objavovať všade okolo nás a často vo forme, kedy si to
neuvedomujeme.

Predstavme si ale teraz svet o 30 rokov. Svet v ktorom bude sucho a klimatické zmeny vo všeobecnosti najväčším problémom tejto planéty.
Už dnes sú totiž klimatické zmeny najväčším problémom tejto planéty, len sa o tom zatiaľ rozprávame príliš málo. Politici riešia problémy, ktoré sú pre ľudí zaujímavejšie a môžu na nich získavať body. Takýmto prípadom bola práve utečenecká „kríza“ posledných rokov. Slovo kríza je v uvodzovkách naschvál, pretože taká migrácia svetovej populácie, aká môže a pravdepodobne nastane kvôli klimatickým zmenám, je oproti tejto kríze absolútna katastrofa.

V globalizovanom svete, v akom dnes žijeme stačí jedno poriadné sucho (suché obdobie) alebo neúroda v Európe, USA prípadne v Číne na spustenie obrovskej krízy napríklad práve v arabskom svete. Táto kríza bude potravinová, nie vojnová. Keď sa spätne pozrieme nato, akú krízu v Európe spustila migračná kríza v Sýrií a porovnáme to s možnou potravinovou krízou celého blízkeho východu, je jasné že musíme konať. Už dnes sa nachádzame v hodine dvanástej čo sa týka predchádzaniu sucha.

Potraviny sú ale stále menší problém ako voda. Keď si prečítame správy z posledných rokov tak si naozaj uvedomíte, že problém s vodou je vážny. Tak napríklad rok 2015 „Pre extrémne sucho chcú do Vltavy doniesť vodu z Dunaja“. Alebo správa z tohto roku „Juhoafrickej Republike dochádza voda. Obmedzuje prístup k vode pre svojich obyvateľov.“ Požiare v Austrálií, Kalifornií ale aj obmedzený prístup k vode v Indií či Moskve. V Juhoafrickej Republike sa dostali so zásobami vody až do takého extrému, že jedna z reálnych možností riešenia tohto problému je odrezanie a premiestnenie obrovskej časti ľadovca z Arktídy.

To bolo jedlo a voda, ale čo samotná existencia? Extrémne teploty dosahujú miesta po celom svete. Prvý júlový týždeň tohto roku namerali rekordné teploty napríklad v Glasgowe a Denveri. O rekordných teplotách ale počúvame každý rok a je faktom, že naša zem sa ohrieva.

Niektoré časti zeme sa ale ohrievajú rýchlejšie, resp. je v nich teplejšie ako v iných. To znamená že ľudia sa z týchto častí začnú presúvať. Austrália, juh Argentíny, to sú len príklady oblastí, z ktorých sa ľudia budú musieť odsťahovať niekam, kde sa bude dať dýchať a žiť. Keď prídu tieto dni, tak budeme krútiť hlavou nad tým, akou témou bola migračná kríza zo Sýrie. Viac ale budeme krútiť hlavou nad tým, ako málo sme mohli urobiť aby sme tomu predišli.

Za klimatické zmeny môžeme my, ľudia. Už teraz je neskoro, naozaj nie je čas ukazovať prstom kto za čo môže. Jednotlivci, samosprávy, vlády aj medzinárodné integrácie a organizácie sa v tomto jednom boji musia spojiť a konať. Táto populácia musí začať produkovať výrazne menej skleníkových plynov a začať sa starať o planétu, ktorá nás živí. Choďte na www.protisuchu.sk , prezrite si možnosti, aké vaša samospráva má aby predišla suchu vo vašom meste, obci alebo dedine a povedzte im že si želáte aby tieto možnosti využili.

Ďakujeme, a poďakujeme si zato všetci 🙂

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.