Štúdia IUCN identifikuje druhy drevín, ktoré sú odolné voči zmene klímy

Enviro
Komentáre

Štúdia Medzinárodnej únie pre ochranu prírody – IUCN  identifikovala stromové druhy, ktoré sú odolné voči zmene klímy a podporujú ohrozené populácie orangutanov východného Bornea.

Štúdia „Reforestrácia pre podnebie zajtrajška“ analyzovala črty asi 250 druhov stromov a iných pôvodných rastlín  z dažďového pralesa Národného parku Kutai. Identifikovali druhy odolné voči požiarom a podmienkam sucha, ktoré sa očakávajú v dôsledku zahrievania podnebia.  Autori tiež identifikovali druhy drevín, ktoré poskytujú jedlo a biotop pre ohrozených orangutanov východného Bornea, pre ktoré park poskytuje kľúčový biotop.

„Výber druhov stromov odolných voči zmene klímy môže pomôcť chrániť parky a populácie orangutanov pred vplyvmi klimatických zmien,“ uvádza Alan Lee, vedúci autor štúdie a člen odbornej skupiny IUCN SSC pre zmenu klímy.

Ilustračná foto – Photo by Paulius Dragunas on Unsplash

Druhy odolné voči klimatickým zmenám zahŕňajú tie, ktoré majú nízku citlivosť na zmeny, majú vysokú kapacitu na prispôsobenie sa im, alebo oboje.

„Táto práca patrí medzi prvé svojho druhu, pretože sa vzďaľuje od bežnejších prístupov k identifikácii druhov, ktoré sú najviac ohrozené zmenou klímy, a namiesto toho sa zameriava na praktické spôsoby obnovenia ekosystémov využívajúcich druhy, ktoré budú ďaleko odolné do budúcnosti, “ povedal Jamie Carr, člen skupiny IUCN SSC pre zmenu klímy, ktorý riadil prácu.

Štúdiu v angličtine nájdete TU.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.