Stromy slobody – nezabúdajme na svoje korene

Enviro
Komentáre

Prechádzame okolo nich bez povšimnutia. My, ale aj naši susedia a priatelia možno ani netušia, že existujú. Nie sú totiž mohutné, staré ani nezvyčajne tvarované.

Československý projekt Stromy svobody/Stromy slobody z dielne Nadace Partnerství informuje o význame stromov slobody, ktoré boli na území Československa vysadené. Súčasťou projektu je mapovanie tých vysadených od roku 1918. Môže sa zapojiť každý záujemca. Okrem mapovania sa rôzny nadšenci púšťajú do sadenia nových stromov a do ošetrenia vysadených v minulosti.

„Stromy slobody symbolizujú vznik Československej republiky a v rokoch 1918 a 1919 ich ľudia vysadili tisíce. Do výsadby sa zapojili starostovia, žiaci, členovia miestnych spolkov. Stromy boli ovešané stuhami, domy zástavkami, spievala sa hymna, ku koreňom sa ukladali pamätné listy. Sadili sa aj v neskorších rokoch (1928, 1945, 1968) vždy, keď si ľudia chceli pripomenúť a osláviť význam slobody a demokracie.“

     Foto: Sabina Barborjak-Galekova

Výsadba stromov má silný environmentálny charakter. Stromy slobody môžeme považovať za žijúce pamätníky.

Viac o projekte nájdete na oficiálnej stránke projektu TU.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.