Sté výročie ochrany prírody na Slovensku si pripomíname zberateľskou bankovkou

Enviro
Komentáre

Pri príležitosti 100. výročia štátnej ochrany prírody na Slovensku pripravila Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky suvenírovú bankovku s názvom Ochrana slovenskej prírody. 

Ide o nula eurovú bankovku vyrobenú zo 100 % bavlneného papiera používaného pri výrobe skutočných euro bankoviek. Obsahuje niektoré ochranné prvky ako pravé euro bankovky (hologram, mikrotlač, UV ochranné prvky, a pod.) a zároveň je zabezpečená proti prípadnému zneužitiu v automatoch prijímajúcich bankovky ako aj v čítačkách bankoviek. Každý kus je unikát vďaka číslovaniu. Bankovky sú označené rokom vydania ako aj poradovým číslom série a sú chránené patentom a ochrannou známkou. Vyrába ich spoločnosť Oberthur Technologies Paríž, ktorá vyrába aj pravé euro bankovky.

História štátnej ochrany sa začala písať už od v roku 1919, kedy bol spísaný základný dokument „Nariadenie ministra – plnomocníka vlády Československej republiky pre správu Slovenska č. 155/1919 o právomoci Vládneho komisariátu na ochranu pamiatok na Slovensku“ .

Vo svojom vývoji mala štátna ochrana prírody niekoľko zlomových bodov. Z nich najdôležitejším bolo jej zákonné ustanovenie v roku 1955. Išlo o zákon SNR č.1/1955 zb. SNR o štátnej ochrane prírody. Ďalej to bolo konštituovanie do prvej odbornej organizácie Slovenského pamiatkového ústavu v roku 1951, ktorá po transformovaní v roku 1958 pod názvom „Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody“ dala ochrane prírody základ druhovej i územnej ochrany na Slovensku.

Zdroj: ŠOP SR

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.