Stav vodných zdrojov na Slovensku

Enviro
Komentáre

Po článkoch o suchu, ktoré sme uverejnili nám prišlo viacero správ od Vás, čitateľov v ktorých ste sa nás pýtali či je stav na Slovensku naozaj vážny a hlavne či sa máme báť aj nedostatku pitnej vody.

Pri tejto otázke máme dobrú správu, pitnej vody máme na Slovensku dosť. Najväčšie zásoby pitnej vody máme v podzemných vodách, ktoré tvoria viac ako polovicu našich prírodných zdrojov. Ešte v marci tohto roku sme Vám priniesli článok o zákone Lex Žitný ostrov,historicky prvý zákon na ochranu strategických vodohospodárskych oblastí.

Zásoby pitnej vody teda na Slovensku zatiaľ nie sú problémom. Na čo však musíme dbať je jej kvalita. Skládky komunálneho odpadu, odpadové vody a poľnohospodárstvo sú najväčšie nebezpečenstvá pre kvalitu našej pitnej vody a s rozvojom priemyselnej činnosti je táto kvalita stále viac ohrozená.  Okrem zmien v legislatíve, akou bol napríklad Lex Žitný ostrov má tejto prevencii napomôcť aj nový systém monitorovania záťaže, ktorý má na starosti Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.

Podľa správy EEA (Európska Environmentálna Agentúra) z júla tohto roku, sa Slovensko radí medzi krajiny s najlepším ekologickým stavom povrchových vôd. Pri ich štúdií kládli najväčší dôraz na znečistenie a degradáciu biotopov. (Slovensko a Luxembursko však ako jediné krajiny nenáhlasili stav v jazerách. Pozn. red.) Zaujúmavosťou je, že napriek tomu že Slovensko patrí ku krajinám s najlepším ekologickým stavom povrchových vôd, je v dobrom ekologickom stave len zhruba 50% našich vodných útvarov. Pre porovnanie, napríklad v Maďarsku je v dobrom ekologickom stave len približne 20% vodných útvarov.

Ďalším faktorom, v ktorom sa pohybujeme v nadpriemernej polovici EÚ je chemický stav našich podzemných vôd. Podľa EEA je dokonca kvalita Slovenských vôd, čo sa týka znečistenia nitrátmi takmer v stopercentnom stave. Sever Česka má práve v tomto meradle výrazne horšie výsledky.

Napriek dobrým výsledkom z týchto štúdií sucho predstavuje hrozbu aj pre Slovensko. Voda je totižto všade okolo nás a pitná voda nie je jedinou, od ktorej závisí život na Zemi. Treba sa na vysoké horúčavy pripraviť. Voda je totižto našim najväčším pokladom.

Na stránke www.protisuchu.sk nájdete všetky informácie pre žiadateľov o nenávratný finančný príspevok na budovanie vodozádržných opatrení v urbanizovanej krajine.

Foto cover: Ľuboš Houska

Foto: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.