Správa Medzivládneho panelu OSN pre zmenu klímy je varovaním pred intenzívním otepľovaním planéty

Enviro
Komentáre

Nedostatok potravín a masívne požiare čoskoro realitou? Áno ak nenastane rýchla zmena, varujú experti.

Viac ako 90 vedcov zo 40 krajín dospelo k záveru, že svet sa momentálne nachádza na rýchlej jednosmernej ceste smerujúcej k nenávratným škodám. Táto alarmujúca správa bola spolu s ďalšími závažnými informáciami zverejnená začiatkom tohto týždňa v novej publikácii Medzivládneho panelu OSN o zmene klímy.

Na základe Parížskej dohody (2016) sa zmluvné štáty zaviazali zabrániť globálnemu otepľovaniu o viac ako 2 °C v porovnaní s úrovňami globálnej priemernej teploty pred industrializáciou. Avšak, predstavitelia malých ostrovných štátov sa už dnes stretávajú s problémami spojenými so zvyšovaním hladiny oceánov, požiadali preto vedcov o preskúmanie účinkov globálneho otepľovania už o 1,5 °C. Autori novej správy  Medzivládneho panelu OSN o zmene klímy (IPCC) preto analyzovali viac ako 6 000 vedeckých štúdií o dopadoch klimatických zmien. A výsledky? Tie sú viac ako znepokojujúce.

Vedci totiž zistili, že mnohé účinky klimatických zmien, ktoré boli pôvodne očakávané v horizonte niekoľkých desaťročí, nastanú pri súčasnom tempe globálneho otepľovania už do roku 2040 – teda už za približne 20 rokov! Katastrofické scenáre tak môžu nastať oveľa skôr ako sa predpokladalo, a to aj pri nižšej teplote, než ku ktorej boli pôvodné záväzky o zmene klímy smerované. Hladina morí bude rásť rýchlejšie, suchá budú trvať dlhšie a záplavy budú silnejšie, pokiaľ nenastane rýchla zmena.

Sledovať dôsledky globálneho otepľovania o 1°C spred industriálnej éry je možné už dnes, takmer všade vo svete.  V správe sa uvádza, že zvýšenie globálnej priemernej teploty o 1,5°C by spôsobilo zaplavenie nízko položených ostrovov a iné závažné škody vyčíslené na viac ako 54 biliónov dolárov. Okrem toho by tento scenár viedol k extrémnej chudobe a hladu v mnohých štátoch a taktiež k masívnemu presídľovaniu obyvateľstva.

To, čo je možné považovať za najdôležitejší odkaz správy, je fakt, že na dosiahnutie cieľa udržania globálnej teploty do 1, 5°C do roku 2050 musí svet čo najskôr odstrániť všetku uhoľnú energiu. Zamedziť tragickým dôsledkom klimatických zmien tak nebude možné bez toho, aby sme sa úplne zbavili uhlia. Cieľom je podľa vedcov znížiť súčasné globálne emisie až o 40% – 50% už do roku 2030. V správe sa spomína, že pre to bude nevyhnutné vyvinúť nové technológie a opatrenia na odstránenie skleníkových plynov z atmosféry, nakoľko globálne emisie neustále stúpajú.

Jedná sa o veľmi zásadné a technologicky náročné ciele, avšak podľa vedcov máme ešte nejaký čas katastrofe zabrániť. Problémy klimatických zmien a globálneho otepľovania už nemôžeme ďalej ignorovať, najmä ak chceme zabezpečiť dobrý život aj ďalším generáciám.  Je však potrebné začať konať dnes a nespoliehať sa na to, že máme čas. Pretože ten už naozaj nemáme.

autor, red.: Karolína Fabianová

Zdroje: news.comnpr.orgnytimes.comtheguardian.com

Fotky: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.