Senzory vybavené umelou inteligenciou by mohli zastaviť nelegálne odlesňovanie

Enviro
Komentáre

V tomto momente už všetci vieme, že svetové lesy sú ohrozené. Ročne strácame niečo medzi 80 000 a 150 000 kilometrov štvorcových svetových lesov za ktoré môžu ľudské aktivity.

Je však oveľa ťažšie presne určiť, ktoré časti lesa sú najviac ohrozené a tiež kedy. To najmä preto, že až 90 percent tropického odlesňovania je podľa OSN spôsobené kriminálnou činnosťou. Nezisková organizácia Rainforest Connection verí, že využívanie umelej inteligencie môže byť účinným spojencom v tomto boji.

Photo by Tim Schramm on Unsplash

Tím inžinierov a vývojárov vytvoril komplexný systém senzorov, ktorý dokáže vydržať extrémne počasie a iné namáhanie v dažďovom pralese pomocou modifikovaných smartfónov napájaných solárnymi panelmi. Kľúčom je skrytie zariadenia – nazývajú ich „Strážcovia“ – Ideálne je ich umiestniť uprostred stromov v zraniteľných oblastiach, takže zostanú skryté. Snímače zaznamenávajú zvuky lesov a odovzdávajú ich na server v cloude v reálnom čase.

Photo by Samrat Khadka on Unsplash

Umelá inteligencia spoločnosti Google – TensorFlow, prechádza cez lesné zvuky, aby izoloval podozrivé zvuky, ako sú reťazové píly a ťažobné stroje v reálnom čase.

Softvér, ktorý bol spustený v roku 2015, je navrhnutý tak, aby pomohol vývojárom zlepšiť služby, ako je rozpoznávanie reči alebo v tomto prípade zvuková detekcia. Spoločnosť Google ju ponúka zadarmo, s jednou podmienkou. TensorFlow môže fungovať kdekoľvek, ale pracujú mimoriadne hladko na cloudovej platforme spoločnosti Google.

Photo by Patricia Coroi on Unsplash

Môžu ochrancovia z Rainforest Connection, s podporou od Google, skutočne zachrániť dažďový prales? Lesy už majú veľa technologicky vyspelých systémov, od dronov postriekajúcich semená až po lietadlá vybavené lúčmi LIDAR, ktoré hodnotia hustotu a zdravie korún stromov.

Photo by Ricardo Gomez Angel on Unsplash

Môžu, ale v kombinácií s legislatívou. Za predpokladu, že sú zavedené správne predpisy, zabránenie nezákonnej ťažby môže zabezpečiť dodržiavanie zákonov o ochrane prírody.

Zdroj:

https://blog.google/topics/machine-learning/fight-against-illegal-deforestation-tensorflow/

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.