San Francisco sa stáva prvým mestom so zákazom predaja plastových fliaš

Enviro
Komentáre

Štatistiky uvádzajú, že ročne vyhodíme toľko plastu, že by sme ním obkolesili Zem 4-krát, a taktiež, že 50% plastov vyhodíme po prvom použití.

Najnovšie štúdie dokonca tvrdia, že konzumácia vody a jedla balených do plastových fliaš a balení je extrémne zdraviu škodlivá, keďže v plastoch sa nachádzajú rôzne chemikálie, ktoré plávajú a rozkladajú sa vo vode alebo jedle a po ich požití následne vstupujú do ľudského tela.

Jednou z najškodlivejších zlúčenín v plastoch je bisfenol A, inak nazývaný aj BPA. Výskumami sa zistilo, že konzumácia tohto toxínu spôsobuje u tehotných žien nízku pôrodnú hmotnosť novorodenca.

Táto chemikália sa spočiatku používala v procese výroby každodenných plastov ako sú helmy, obaly na potravinárske výrobky, ochranné okuliare, papierové bloky a obaly kovových konzerv a plechoviek. Z toho dôvodu ho v istej miere má každý z nás v krvi.

Navyše bolo dokázané, že táto látka má zhubný vplyv na endokrinný system, a to najmä na štítnu žľazu. A to nie je všetko. Jej konzumácia vedie k obezite a ovplyvňuje správanie a u detí vývoj mozgu.

Napriek týmto účinkom, používanie plastových fliaš vážne poškodzuje životné prostredie a takéto znečistenie má priamy vplyv na rôzne ďalšie zdravotné problémy.

Kvôli tomuto všetkému, mesto San Francisco začalo svoju revolúciu a stalo sa prvým mestom, ktoré zakázalo predaj plastových fliaš. Ide o začiatok globálneho hnutia, ktoré si kladie za cieľ znížiť množstvo ročne vyhodeného odpadu, aby bojovalo s miliardovým priemyslom zodpovedným za výrobu plastových fliaš.

ilustračná foto: pixabay.com

Tento zákaz má v pláne vyradiť predaj plastových fliaš s balenou vodou, ktoré zaberajú niečo okolo 600 gramov vo verejných priestoroch. Podľa GlobalFlare, výnimka bude udelená iba v prípade, ak bude chýbať alternatívny zdroj vody.
Tento návrh podporila kampaň Think Outside the Bottle, ktorá podporila obmedzenia na neekologický produkt.

Ide o veľký krok, aj keď nejde o taký veľký ako úplný zákaz, ktorý prešiel v 14 národných parkoch a univerzitách v Concorde, Massachusetts.

Pokuty za porušenie tohto zákazu sa môžu vyšplhať až na 1 000 $. Toto by vás malo preto podnietiť ku kúpe znovupoužiteľných fliaš.

Joshua Arce, predseda Komisie pre životné prostredie, sa nechal počuť, že tento zákaz je „ďalším krokom smerom k životu bez odpadu. V minulosti sme sa dokázali zaobísť bez plastu, tak prečo sa k tomu nevrátiť?“

Zákaz predaja plastových fliaš ale nie je prvým enviro-krokom, ktorý San Francisco podniklo. Už predtým zakázalo plastové sáčky a styrofoamové obaly, aby znížilo plastové zaťaženie. Do roku 2020 plánuje eliminovať všetok plast, ktorý končí na skládkach; jeho miera v súčasnosti je 80%.

Reakcia Americkej asociácie nápojov (American Beverage Association), ktorej členmi sú aj Coca-Cola Co. a PepsiCo, bola: Zákaz nie je „ničím iným ako riešením pri hľadaní problému. Ide o mylný pokus mestských orgánov znižovať množstvo odpadu v meste zanietených recyklovateľov.“

Napriek tomu znečistenie plastami by sa však malo za každú cenu zredukovať, takže budúce kroky mesta San Francisco nás môžu presvedčiť o tom, aby sme prestali používať plasty a uvedomili si potrebu chrániť naše životné prostredie.

Spracoval: Matej Kotian

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.