Samosprávy prejavujú čoraz väčší záujem o životné prostredie

Enviro
Komentáre

Koncom novembra sme informovali o aktivitách mestských samospráv smerom k ekologickejším vianočných trhoch. 

Pre viaceré z nich to však vianočnými trhmi zďaleka nekončí. Niektoré samosprávy sa podujali zlepšovať podmienky na viacerých svojich akciách a podujatiach. Dobrým príkladom je najrýchlejšie rastúca obec na Slovensku – Hviezdoslavov. Jedným z cieľov obce je byť v roku 2022 lídrom Žitného ostrova v separovaní odpadu a efektívnom odpadovom hospodárstve. Svoj rázny postoj k plastom predstavil nový starosta Hviezdoslavova Marek Lackovič už začiatkom decembra. Prišiel s iniciatívou „Žiaden plast na obecných akciách“. Ako uviedol, „uvedomujeme si obrovskú spoločenskú zodpovednosť a chceme byť synonymom trvalo udržateľnej obce 21. storočia“. Zároveň v iniciatíve vyzýva ostatné obce a mestá na Slovensku, aby sa na verejných akciách povedalo plastom nahlas NIE.

Pozitívne kroky môžeme pomaly sledovať aj v bratislavských mestských častiach v Petržalke a Ružinove. Obyvatelia najväčšej bratislavskej mestskej časti si mohli v posledných dňoch nájsť v schránkach menšiu brožúru „Čo s komunálnymi odpadmi v Petržalke?“. V brožúre nájdu Petržalčania všetky dôležité informácie o triedení odpadu aj s potrebnými kontaktmi.

Zadná strana brožúry „Čo s komunálnymi odpadmi v Petržalke?“

Ružinov na svojej stránke zverejnil informáciu o konci plastov na najbližšej Ružinovskej zabíjačke. Je zrejme, že týmto spôsobom budú pokračovať aj pri ďalších akciách organizovaných mestskou časťou.

Samospráva hlavného mesta SR Bratislavy ide tiež príkladom a po dlhých rokoch prešli na zastupiteľstvách z plastových fliaš na sklenené. Očakáva sa nahradenie sklenených fliaš s džbánmi s vodou. K vianočným trhom sa vedenie mesta postavilo tiež zodpovedne a zrealizovalo menší prieskum. Z neho vyplynulo, že až 89% z opýtaných návštevníkoch trhoch si želá aby boli trhy bezodpadové.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.