Roman Kovács – človek s ekologickým srdom

Eko príbehy
Komentáre

Zrejme nemusíme našim čitateľom približovať značku Ecoheart. Priblížime si ale človeka, ktorý nielen vyrába ekologické zubné kefky, ale aj rozdáva pozitívnu energiu.

Mladý chalan, Roman Kovács je presne ten typ, ktorý robí to, čo ho baví s láskou a veľkým nasadením. Aj preto ho považujeme za veľmi inšpiratívneho človeka.

 

Veľa ľudí v tvojom veku (prezraď nám prosím vek🙂) sa rozhodne cestovať, robiť tradičné povolania, poprípade uvažujú nad založením rodiny. Ty si sa rozhodol, že budeš vyrábať ekologické zubné kefky. 

Čo ťa k tomu viedlo? 

Mám 26 a s ecoheart som začínal v 2013. Ak by som mal v skratke opísať čo ma k tomu viedlo, tak som len chcel vytvoriť niečo, čo by ľudí tešilo, čo by pomáhalo, čo by motivovalo ďalších k dobrým skutkom. Vzniklo to z takej tej klasickej životnej situácie. Stredná škola ma nebavila, vysoká tiež nie. Prácu som si nevedel nájsť a tú, ktorú som mal ma nebavila. Skoro z každého rohu som počul, ako sa nič nedá, ako je Slovensko rozkradnuté, skorumpované. Jedného dňa som sa dostal do štádia, v ktorom som bol úplne demotivovaný, takpovediac život ma omrzel. Začal som nad sebou viac premýšľať, venovať sa seba a nejakým zázrakom som sa cítil každým dňom lepšie. Začal som sa viac usmievať, pomáhať ľuďom, ďakovať, rešpektovať. Tento pocit som chcel zdieľať, mojím snom sa zrazu stalo združenie, ktoré bude pomáhať malým projektom a tým prinášať dobrý pocit okoliu. Neskôr z tohto sna, dajme tomu náhodou, vznikla značka, ktorá sa bude venovať ekologickým produktom dennej potreby a tým pomáhať okoliu.

 

Boli tvoje prvotné plány iné, alebo si sa cielene rozhodol aj takýmto spôsobom pomôcť prírode?

Ako som už spomínal, pôvodne som myslel hlavne na ľudí. Neskôr som si uvedomil, že to má vplyv na celú planétu. Možno sa spýtaš, ako je to možné. Keď sa vyrovnáme sami so sebou, začneme rešpektovať okolie, začneme mu prirodzene pomáhať a tým vrátime prírode aspoň časť z toho, čo sme si zobrali-zničili. Lebo nič iné ako naša vlastná chamtivosť, chtíč, zaslepenosť nás dostala do bodu, v ktorom je naša zem.

 

Je mi jasné, že začiatky nebývajú ľahké. S akými problémami si sa počas rozbehu značky Ecoheart stretával? 

Bolo ich neúrekom. Nevedel som, ako má fungovať spoločnosť, nerozumel som číslám, logistike, legislatíve, produktovému dizajnu a mohol by som hovoriť ďalej. Vtipné je na tom to, že ani jeden z tých problémov som vtedy nevnímal ako problém. Všetko bolo pre mňa prirodzené. Čas a energia neexistovali pretože som robil niečo, čo ma v živote napĺňalo (aj napĺňa).

 

Prišli aj momenty kedy si prehodnocoval svoje rozhodnutie, resp. oľutoval? 

Nikdy som to neľutoval, avšak musím priznať, že veľa z tých spomínaných nedostatkov ma dostali skoro do krachu. Každá nevedomosť vyústila ku chybám a tie stoja financie. V roku 2016 som si myslel, že to skončí a že to nedám, no nevedel som to opustiť, nedokázal som. Prišlo mi to, ako keby mám nechať svoje dieťa na ulici. Nakoniec som natrafil na správnych ľudí, vďaka ktorým som spoznal už teraz môjho veľmi dobrého kamaráta a spoločníka, ktorý veril (verí) v myšlienku ecoheart. Spolu sme dokázali oživiť firmu a dostať ju zas o krok vpred.

 

Čo ťa zas na druhú stranu motivovalo posúvať sa vpred až do súčasnosti, kedy sú tvoje zubné kefky považované za skutočne výnimočný a kvalitný produkt? 

Môj sen a ľudia okolo mňa. Vďaka môjmu okoliu som dokázal ustáť každú jednu prekážku. Vďaka nim som sa naučil výrobných procesom, produktovému dizajnu dentálnych pomôcok, či jednoduchej trpezlivosti a pokore.

Nič ma nerobí a nerobilo šťastnejším, ako keď vidím, že vďaka našim predmetom a podpore sa ľudia úprimne usmievajú, starajú sa o svoje okolie a rešpektujú ho.

Kefky Ecoheart sa ti darí distribuovať do viacerých predajní a preto nemajú ľudia problém o ne „zakopnúť“. Zrejme si však málokto z nás uvedomuje čo za tým stálo.

Ako teda prebiehala tvoja prvotná komunikácia v rámci ponuky distribúcie? A ako reagovali spoločnosti na možnosť predávať tvoje kefky? 

V ecoheart to išlo tak nejak prirodzene. Robíme veci s láskou a kvalitou. Nie je to nejaká rychlopečená značka, ktorá chce len peniaze. Ak spravíme chybu, ospravedlníme sa a hľadáme riešenie. Na nič sa nehráme, nič nezahovárame a neklameme. Na druhú stranu, ak spravíme niečo dobré, rozprávame o tom. Ecoheart je v našich očiach živý organizmus, ktorý nám pomáha. Pre nás je to životný štýl, ktorému veríme a ktorý chceme žiť.

 

10% z predaja putuje na neziskové projekty. Vedel by si mi nejaké priblížiť plus dôvod prečo to robíš?🙂

Je to symbol toho, že aj malá vec dokáže veľa. Vieš si predstaviť, že aj taká malá vec, akou je zubná kefka môže zmeniť svet? Môžeš ju recyklovať, môžeš mať vďaka nej zdravý chrup a na konci dňa aj krajšie okolie. Ak si na toto celé spomenieš ráno, alebo večer keď si umývaš zuby, možno ti to spraví krajší deň a odovzdáš tú energiu niekomu druhému.
Minulý rok sme podporovali skôr športové akcie, teda až na detské kardio centrum a decká v Kibeho (Rwanda). Viac sme podporovali projekty materiálne, rozdali sme niekoľko tisíc kefiek. Bolo to hlavne kvôli tomu, že sme všetky financie alokovali na náš nový projekt transparentnej výrobne kefiek. Chceme už všetko robiť lokálne z lokálnych materiálov a v budúcnosti zamestnať ľudí, ktorí sa bežne nedokážu zamestnať a tým vytvoriť chránené dielne. Tento mesiac sme sa rozhodli, že zanesieme pár desiatok kefiek a zubných pást do Vagusu.

Podarilo sa vám kúpiť aj stroj na výrobu drevených tiel kefiek (že vraj ide o historický kúsok, skús prosím ťa priblížiť) a momentálne hľadáte priestor, kde ho môžete umiestniť a začať s výrobou.

Aké sú tvoje predstavy o dokonalom priestore na výrobu, poprípade aj sklad? Aké sú nároky a čo všetko by mal zahŕňať? 

Trošička to upresním. Tento stroj nevyrába drevené telá, ale finalizuje produkt. To znamená, že stroj slúži na vŕtanie dier, následné zatĺkanie vlákien do týchto dier a strihanie vlákien na požadovanú dĺžku. Podarilo sa nám kúpiť aj druhý stroj, ktorý zas brúsi vlákna, nech nie sú ostré a nepoškodia ďasná. Tento stroj zároveň aj vypaľuje naše logo. Všetko sú to stroje zo 70-tych rokov, ktoré vyrábali zubné kefky tu v Bratislave. My sme ich zrepasovali, upravili na naše výrobky. Drevené telá budú vyrábať naši kamaráti z okolia Bratislavy.

Priestor hľadáme dlhšiu dobu a to len kvôli tomu, že sa stále nájde technický problém v daných objektoch. Najlepšie by bolo, ak by bol 100 až 150m2 priestor na prízemý, mal veľkú bránu-dvere, bol vykurovaný, mal prístup k vode, šatniam, mal vlastnú toaletu a 380v. Priestor hľadáme v blízkosti centra kvôli dostupnosti pre verejnosť.

 

Teraz viac o tebe. Nakoľko vyrábaš EKO kefky, darí sa ti tiež žiť ekologicky podľa tvojich predstáv? V čom si myslíš, že ti to ide najlepšie a v čom by si sa chcel naopak zlepšiť? 

Nemám predstavu o tom, ako je to ekologicky. Nepoznám definícu a väčšinou sa nimi ani neriadim. Žijem tak, aby som bol spokojný a zároveň rešpektoval moje okolie, nech sa cíti tak isto. Počas toho, ako som založil ecoheart som sa stal vegánom, začal som sa pozerať na to, čo kupujem, odkiaľ to je, v čom je to balené, či je sezóna. Začal som inklinovať viac k eco a bio výrobkom, drogériu kupujem len bez chemikálií, SLS a pod. Odpad sa snažím minimalizovať. Auto nevlastním, posledný rok si požičiavam elektromobil. Jáj a presne pred týždňom som si kúpil niekoľko kusov oblečenia po skoro 3 rokoch. Tu prichádza na rad aj to zlepšenie.  Povedal som si, že by som si rád kúpil ďalšie kúsky oblečenia len od malých, lokálnych, či zahraničných výrobcov, najlepšie organic. Pravdepodobne to bude výzva. Plus si chcem zaobstarať domáci kompostér pretože väčšinu môjho odpadu tvoria zbytky zeleniny a ovocia.

O akú tému sa v rámci ochrany životného prostredia zaujímaš? 

Nemám žiadnu konkrétnu tému. Zaujímam sa iba o tému extrémizmu, čiže neschopnosť súdiť realisticky. Samozrejme mám na mysli extrémizmus všeobecne, čize v každom jednom smere, či už je to náboženstvo, podnikanie, ľudské vzťahy, vzťah k prírode atď.

 

Vidíš sa o nejakých približne 5 rokov niekde inde, alebo chceš pokračovať v tom, čo robíš? 

Určite sa vidím inde, ale v tom istom, čo robím. Máme pripravených veľa noviniek, ako sú prírodné ústne vody a pasty so zloženiami, ktoré ešte neexistujú. Pripravujeme technológie a stroje na výrobu detských kefiek, jednozväzkových kefiek, či medzizubných kefiek. Myslím si, že mám dosť práce na 5 rokov🙂.

 

Pre veľa ľudí je motivujúce to, čo si dokázal. Čo by si im na záver odkázal? 🙂

Pravdepodobne to bude klišé. Ľudia sú stvorení pracovať a preto rob to, čo ťa baví, rob to s láskou a celý svet bude krásny. A neponáhľaj sa pretože čím viac sa ponáhľaš, tým menej stihneš.

 

Na záver si dovolíme požiadať vás o jednu prosbu. Ako isto viete, vyhovujúci priestor nebýva ľahké nájsť. Keby ste náhodou o niečom vedeli neváhajte prosím kontaktovať Romana: kovacs@ecoheart.sk

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.