Rado Gadoczi – cestovateľ, ktorému na našej prírode záleží

Eko príbehy
Komentáre

Keď vás zaujímajú fotografie všetkého, čo príroda na Slovensku ponúka rozhodne neprehliadnite Radov instagramový profil.

Nie všetci máme možnosť pozrieť si všetky krásy Slovenska, a preto sme radi, že je viacej ľudí, aktivistov, či cestovateľov, ktorí si svoje zážitky nenechajú iba pre seba a fotografie publikujú kde je to možné.

Prvým takým je aj aktivista Jakub Mrva, s ktorým sme spravili ešte vo februári rozhovor. Tým druhým je Rado, naša inšpirácia z instagramu :).

Rado Gadoczi je cestovateľ, turista, ktorý svoje pohľady a zážitky rozpráva ľuďom prostredníctvom nádherných fotografií. Príkladom toho, že to mnohí z nás oceňujú je aj jeho instagramový profil,  ktorý v súčasnosti dobieha métu 22 000 sledovateľov.

Radovi ďakujeme, že si našiel čas na našich pár otázok.

Kriváň pri západe slnka

 

Tvoje fotografie sú kvalitné a častokrát nám priblížia tie miesta, kde sa človek bežne nedostane. Je to zrejme dôsledok tvojho vzťahu k našej prírode.

Aj keď vidíme podľa fotografií, že ju máš rád, skús ju opísať slovami.

Slovenská príroda je našim dedičstvom, ktoré nám zanechali naši predkovia a zachováme ju našim potomkom. Komu sa raz dostala do krvi slovenská príroda už bez nej určite nebude môcť žiť a vždy sa do nej bude vracať.  Slovenská príroda je ako také maličké terárium, v ktorom chováme množstvo druhov zvierat a pestujeme množstvo rastlín.

Ráno v Kôprovej doline

Čo bola tvoja motivácia vybrať sa napr. do hôr s výsledkom prezentovať krásy Slovenska na internete?

Už keď som bol malý chodievali sme s rodičmi na dovolenky do hôr. Väčšinou to boli hory na Slovensku, hlavne Tatry, ale aj v Čechách Jeseníky a pod. Takže odmalička som bol vedený k tráveniu voľného času v prírode. Táto záľuba mi ostala až doteraz a snažím sa každú chvíľu vybehnúť niekam do prírody.

Okrem toho som začal, asi keď som mal 18, fotografovať takže som spojil dve záľuby do jednej. A fotiek bolo stále viac a viac a bola by škoda ich neukázať svetu. Fotografie zverejňujem prevažne na Instagrame pretože jeho dosah je asi najväčší a hlavne celosvetový.

Jedným kliknutím môžu vidieť vašu fotografiu ľudia napríklad v Indii alebo Amerike, ale samozrejme taktiež aj na Slovensku.

Videl si už zrejme hocičo. Čo máš na našej prírode najradšej a ktoré lokality ťa nikdy neomrzia?

Na Slovensku mám rád, že na malom území máme snáď všetko teda až na more :-). Či chce ísť človek do vysokých hôr alebo na nejakú krasovú planinu alebo len tak do lesa či na lúku, nemusí cestovať extrémne dlho a môže si takýto výlet spraviť s akéhokoľvek kúta Slovenska do pár hodín.

Mám rád lokality kde je minimum ľudí, napríklad takéto územie je Slovenský kras. Bežne sa mi tam stalo že som za celý deň nestretol na túre nikoho.

Nad obcou Veľké Borové

Máš nejaké obľúbené miesto, kam sa rád vraciaš? Ak ide o jedno, dve skús nám napísať prečo práve tie a ak by si bol sprievodcom, čo by si odporučil rekreačným turistom v tých lokalitách navštíviť?

Mám rád miesta kde je pekný výhľad na okolitú krajinu. Moja srdcovka je Kráľova hoľa, je to celkom pekná túra, kde dostanú aj nohy zabrať, ale zároveň je tam pekný výhľad a v podstate je dostupná bez problémov v lete aj v zime bežným turistom. Myslím že aj rekreačný turista bude týmto výletom potešený.

Pred niekoľkými rokmi som sa presťahoval do Martina a objavil som aj tu veľmi zaujímavé miesta. Napríklad taká Nolčovská Magura je jedno z miest kde chodí veľmi málo ľudí, ale pri tom je to veľmi pekné miesto s výhľadom aj na Tatry.

Ostaneme ešte pri pozitívnej stránke. Aký výlet/miesto ťa najviac prekvapil/o svojou scenériou?

Najviac ma prekvapilo už veľmi dávno Nízkotatranské Ohnište alebo Poludnica. A keď som ešte nebol taký lenivý aj rôzne horolezecké cestičky, napríklad Zlomisková dolina vo Vysokých Tatrách alebo aj výhľad z Jastrabej veže nad Zeleným plesom.

Babia hora, Veľký a Malý Rozsutec, Poludňový grúň a Snilovské sedlo

Na druhú stranu, čo ťa nemilo prekvapilo?

Nemilo ma prekvapuje rozsiahlosť ťažby dreva v slovenských lesoch, či už sa jedná o bežné hospodárske lesy ale aj v Národných parkoch, ako napríklad Nízke Tatry. S tým súvisí obmedzovanie turistov rôznymi zákazmi, ktoré však pre ťažiarov neplatia.

Spomínam si na jeden príbeh ako na mňa kričal jeden pán z LKT (traktora),  že tu nemám čo robiť, že tu je chránené územie a môže ma tu zraziť Tatrovka s drevom. Mimochodom bol som tam pracovne ako člen stráže prírody, takže podľa mňa tam nemali čo robiť skôr oni.

Žiaľ, papier na ktorom je povolená ťažba v danom území je viac ako akákoľvek ochrana prírody.

 

Čo ťa vie naštvať?

Niekto kto je arogantný k ľuďom alebo prírode.

Najznámejšia čerešňa pod Malou Fatrou

Sú podľa teba turisti, výletníci ku svojej prírode ohľaduplní?

Turisti, ktorí boli vedení rodičmi k láske k prírode sú k prírode ohľaduplní. V poslednej dobe sa však turistika stala módou, hlavne vďaka fotografovaniu a prezentácií fotiek na rôznych sociálnych sieťach. Množstvo turistov ide do prírody len aby si niečo dokázali alebo aby sa pochválili na Instagrame fotografiou sa veru k prírode nesprávajú vôbec ohľaduplne. Je to vidieť podľa odpadkov v prírode, ale aj podľa hluku ktorí títo „turisti“ okolo seba robia.

Je podľa teba prírodné dedičstvo na Slovensku dostatočne chránené?

NIE

Na záver si dovolím takú ľahšiu otázku. Kto si a čo môžeme my všetci, bežní ľudia urobiť niečo pre to, aby bolo Slovensko zelené a zdravé?

Som bežný turista cestovateľ, v práci ítečkár a dobrovoľný člen stráže prírody. Ľudia by mali začať používať rozum, zamyslieť sa nad svojím konaním v prírode ale aj v mestách. Hlavne by to mali robiť ľudia na pozíciach, kde sa rozhoduje o prírode, jej ochrane a hlavne o jej budúcnosti.

Večerný výbeh na Kľačiansku Maguru

V prípade záujmu ešte raz prikladáme link na Radov inst. profil TU.

Photos: Rado Gadoczi

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.