Púšť Sahary vzrástla v poslednom storočí o 10 percent a čiastočne sú na vine práve ľudia

Enviro
Komentáre

S okolo 9,4 milióna štvorcových kilometrov severnej Afriky je Sahara najväčšou horúcou púšťou na svete. A rozširuje sa.


Výskumníci na University of Maryland využili historické záznamy zozbierané po celej Afrike a aplikovali klimatické simulácie s cieľom analyzovať, ako Sahara reagovala na prirodzené kolísanie a zmenu klímy počas 20. storočia. Ich zistenia, zverejnené v časopise Journal of Climate, ukazujú, že znížené zrážky pozdĺž južného okraja Sahary tlačia púšť do hraničného ekosystému trávnych porastov v Sahel v Nigérii, Čade a Sudáne.

Ročné zrážky sú kritériom, ktoré definuje biotop ako púšť a pomocou tejto metriky autori zistili, že Sahara vzrástla o 10 percent medzi rokmi 1920 a 2013. Hraničné oblasti sú však známe ako sezónne kolísajúce a dočasne sa rozširujú von počas suchých zím a počas vlhkých liet. Kvôli tejto zmene sa miestne komunity len ťažko môžu spolahnúť na letné dažde, bez ktorých je pestovanie plodín takmer nemožné.

Pri skúmaní sezónnych zrážok počas obdobia 93och rokov autori zistili, že kľúčové letné zrážky sa znížili dramaticky viac, ako dážď v iných ročných obdobiach. V dôsledku toho sa letné hranice Sahary zvýšili o 16 percent.

Analýza ukazuje, že oblasť Čadského jazera zaznamenala najviac extrémne posuny – čo ďalej potvrdzuje známu klimatickú krízu v regióne, pretože nedostatok potravín a vody spôsobený suchými letami a dezertifikácie viedol k násilnej politickej nestabilite.

„Čadská kotlina spadá do oblasti, v ktorej sa Sahara naklonila na juh a jazero vysušuje,“ povedal sumant Nigam, profesor atmosferických a oceánskych vied z UMD, vo vyhlásení. „Je to veľmi viditeľná stopa znížených zrážok nielen lokálne, ale aj v celom regióne.“

Na určenie toho, aký podiel posunu Sahary a Sahelu možno pripísať klimatickým zmenám, Niagim a jeho kolegovia potrebovali zohľadniť potenciálne dôsledky dvoch dlhých klimatických cyklov: Atlantickej multidimenzionálnej oscilácie (AMO) a oscilácie tichomorskej dekády (CHOP).

AMO aj CHOP produkujú striedavé, desaťročie dlhé obdobia globálneho tepla alebo chladenia. Tieto 40- až 70-ročné cykly, spôsobené rôznymi teplotami povrchu mora, menia vzory zrážok, keď interagujú s miestnymi meteorologickými systémami.

Po dôslednej korekcii klimatického modelu s cieľom odstrániť vplyv prirodzených cyklov, tím dospel k záveru, že približne jednu tretinu znížených zrážok možno pripísať klimatickým zmenám.

Kvôli nedostatku spoľahlivých záznamov pred rokom 1920 však v kombinácii so skutočnosťou, že za jedno storočie sa vyskytuje iba jeden až dva cykly AMO a CHOP, autori varujú, že ich percentá expanzie v Sahare sú len približné.

 

Zdroj: Journal of Climate, www.umdrightnow.umd.edu

Pohotos: Pixabay

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.