Pri Japonsku zmizol ostrov

Enviro
Komentáre

V Japonsku prežili veľmi zvláštnu jeseň. Po prvé, čerešňové kvety – „podvedené“ tajfúnmi – kvitli príliš skoro a poslali časť krajiny do pastelovo ružového oparu mesiace predčasne.

Teraz celý ostrov na severnom pobreží Hokkaidu zmizol – a nikto si to ani len nevšimol.

Ostrov: Esanbe Hanakita Kojima, Obyvateľstvo: nula

Esanbe Hanakita Kojima je jedným zo 158 neobývaných ostrovov v oblasti, ktoré formálne pomenovala japonská vláda v roku 2014 a pokúsili sa o ne požiadať a zabezpečiť územie pre Japonsko. Čiastočne preto, že na západ od Esanbe Hanakita Kojima je séria ostrovov – nazývaných Kurils -, ktorých vlastníctvo bolo po stáročia silne spochybnené medzi Japonskom a Ruskom.

Úžasne, jeho zmiznutie nebolo zaznamenané až do septembra, keď autor navštívil oblasť Hiroshi Shimizu, aby začal pracovať na novom projekte, ktorý je nadviazaním na jeho obrazovú knihu o japonských „skrytých“ ostrovoch. Pri pohľade na chýbajúci ostrov to oznámil miestnemu rybárskemu družstvu. Potom nasadili lode, aby skontrolovali stav Esanbe Hanakita Kojimu.

Nie je to po prvýkrát, čo ostrov „zmizol“. V skutočnosti iba minulý mesiac hurikán kategórie 5 zmietol East Island na Havaji priamo z mapy a v poslednom polstoročí sa Šalamúnove ostrovy zmenšili o päť, zatiaľ čo v dôsledku nárastu hladiny mora Micronézia stratila osem ostrovov. (A keďže hladina morí naďalej stúpa, môžeme očakávať, že v budúcnosti uvidíme viac „chýbajúcich“ ostrovov.)

V tomto prípade sa odborníci domnievajú, že to bola zložitá kombinácia vlnových akcií a driftového ľadu, ktoré spôsobili eróziu, ale vyšetrovanie v tomto mesiaci, dúfame, poskytne viac objasnenia statusu Esanbe Hanakita Kojimu. Čo sa týka Japonska, táto správa znamená, že jeho výlučná hospodárska zóna (EEZ) sa zmenší. Našťastie je to len o pol kilometra.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.