Prestaňte umývať riad rukami

Enviro
Komentáre

Skvelá správa pre ľudí, ktorí nenávidia umývanie riadu: ak máte umývačku riadu, umývanie riadu ručne je kolosálnym plytvaním vody, energie, času a peňazí a dokážeme to oddôvodniť jednoduchou matematikou.

Väčšina ľudí drasticky podceňuje, koľko vody ich kohútik používa. Umývačky riadu certifikované Energy Star musia používať menej ako 270 kWh za rok a 3,5 galónov za cyklus, ale väčšina kuchynských batérií sa pohybuje v rozmedzí jeden až dva galóny za minútu. Inými slovami, spustenie kohútika po dobu len štyroch alebo piatich minút môže mať väčšiu hodnotu ako celý cyklus umývačky riadu. Staršie umývačky riadu používajú viac vody, ale stále sú pravdepodobne viac účinné, než si myslíte; pokiaľ nie je vaša umývačka staršia ako 10 rokov (a stále funguje), je tu dobrá šanca, že je to efektívnejšie ako ručné umývanie drezu plného riadu.

Presné množstvo vody a energie, ktoré môžete ušetriť, závisí od mnohých faktorov, takže ten, kto u vás doma platí energie, by mal pravdepodobne vyhľadávať štatistiky používania vašej umývačky riadu a batérie, aby zistili, čo z tejto dvojce mu ide hlbšie do vrecka.

zdroj: pixabay.com

Prechod na plne automatizovaný životný štýl umývania riadu vám môže znížiť účty za energiu – nehovoriac o nohách, chrbte a koži na rukách -, ale svet nebude zachránený. Niektoré riady budú vždy potrebovať umývanie rúk a taktiež vaša sprcha a práčka používajú viac vody ako čokoľvek v kuchyni. Napriek tomu je to jednoduchý spôsob, ako ušetriť vodu s podstate nulovými nevýhodami. Taká win-win správa 🙂

zdroj: lifehacker.com

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.