Povodne ovplyvnia do roku 2030 dvojnásobný počet ľudí na celom svete

Enviro
Komentáre

Svetový inštitút zdrojov (WRI), zistil, že povodne z riek a pobreží každoročne zasiahnu 147 miliónov ľudí do konca tohto desaťročia, v porovnaní so 72 miliónmi ľudí pred 10 rokmi.

Podľa správy bude do roku 2050 „počet bude katastrofický“. Ohrozených bude celkom 221 miliónov ľudí.

Povodne sa zhoršujú v dôsledku klimatickej krízy, rozhodnutí o obývaní vysokorizikových oblastí a úbytku pôdy z nadmerného využívania podzemných vôd. Najhoršie povodne budú v južnej a juhovýchodnej Ázii vrátane Bangladéša, Vietnamu, Indie, Indonézie a Číny, kde sú zraniteľné veľké populácie.

Účinky budú menej priame, ale stále závažnejšie v USA, kde je riziko najväčších povodní. USA sa po Číne a Indonézii zaradili na tretie miesto medzi krajinami s najväčšími stratami z mestských pobrežných záplav v nasledujúcich 10 rokoch.

Poškodenie pobrežnými povodňami v USA prudko stúpne z 1,8 miliardy dolárov v roku 2010 na 38 miliárd dolárov v roku 2050, pričom polovica populácie vystavenej len v troch štátoch – Louisiana, Massachusetts a Florida.

Podľa samostatnej štúdie by sa dnešné povodne mohli stať každodennými udalosťami pre väčšinu pobrežia USA . 

Povodne v USA sa zhoršia, ale tieto škody zostanú zhruba rovnaké, pretože sa vynaložia veľké investície na ochranu pred povodňami.

zdroj: theguardian.com

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.