Pôvodné koryto Dunaja

Enviro
Komentáre

Verejná odborná diskusia o využití koryta Dunaja sa bude konať už tento utorok (12.6.). Jej cieľom je hľadať vhodné riešenia v kontexte udržateľného manažmentu vodných tokov.

Odborná diskusia je organizovaná na základe pripravovaných zámerov na úpravy v pôvodnom koryte Dunaja medzi Čunovom a Sapom. Ak sa podarí pripraviť optimálny a skoordinovaný návrh opatrení, toto mimoriadne cenné územie môže získať. Pokiaľ sa však nebudú rešpektovať aktuálne odborné poznatky, názory odborníkov rôznych oblastí a aktérov v území, hrozia rozsiahle a nezvratné škody z hľadiska životného prostredia a biodiverzity, vodného hospodárstva, športovej a rekreačnej plavby, kvality života našich občanov.

Podľa medzinárodných dokumentov „Spoločné vyhlásenie o hlavných zásadách rozvoja vnútrozemskej lodnej dopravy a ochrane životného prostredia v povodí rieky Dunaj“ a „Manuál najlepšej praxe pri udržateľnom plánovaní vodných ciest“, sa pri plánovaní projektov na vodnej ceste vyžaduje aktívne zapojenie verejnosti a zúčastnených skupín v čo možno najskoršom štádiu plánovania projektu.

Foto: ĽubošHouska/Pixabay

Zapojenie odbornej verejnosti a aktérov do prípravy zámerov na starom koryte Dunaja je podporený aj petíciou.

Verejná diskusia sa bude konať v utorok, 12.6. o 16:00 v Spolku architektov Slovenska.

Udalosť TU.

Foto: ĽubošHouska/Pixabay

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.