PET – praktické výhody a nevýhody, výroba, transport, kde končí?

Enviro
Komentáre

Názov tejto kapitoly je zámerný,  pretože ak sa bavíme o PET fľašiach, nebavíme sa o „plastových“ fľašiach, vysvetlím.

Málokto vie, čo vlastne PET znamená a nikomu sa nedivím, je to skratka pre Polyetylén tereftalát, čo je termpolast zo skupiny polyesterov, ktorého hlavnou devízou je – že ho možno úplne recyklovať. Práve preto nerád vidím v diskusiách pomenovanie plastové fľaše, pretože PET ako materiál je na rozdiel od ostatných plastov možné po recyklácii používať na mnohé iné účely a jeho životnosť je odhadovaná na viac ako 1000 rokov. Je odolný voči nárazom, alkoholom a iným rozpúšťadlám a takisto neprepúšťa plyny ani pary.

Dôležitou vlastnosťou polyméru PET je vnútorná viskozita, ktorá je závislá na dĺžke polymérnych reťazcov.  Čím dlhší reťazec – tým vyššia vnútorná viskozita – tým vyššia pevnosť polyméru. Preto sa PET používa v rozmedzí od výroby vlákien až po pásy pneumatík.

Tak ako u každého z obalov, nevýhodou pri nerecyklovaní je tvorba odpadu. Následne sa zvyšuje spotreba prírodných zdrojov a energie, pretože surovinou pri ich výrobe je ropa, ktorej zásoby sa takisto míňajú.

zdroj: Vivianne Lemay – unsplash.com

Pri recyklácii PET fliaš stráca PET kvalitu a tak ich nezrecyklujete nikdy do výrobku rovnakej kvality – len do nižšej. Jednou z najväčších nevýhod u nás na Slovensku je práve fakt, že momentálne väčšina končí na skládkach a v spaľovniach a nie v košoch určených na recyklovanie, prípadne v automatoch kde by ich mohli ľudia vrátiť, aspoň zatiaľ nie.

Výroba: Výroba plastov začína naftou a zemným plynom. Tieto suroviny sa premieňajú na menšie kusy nazývané monoméry a potom sa chemicky spoja, čím sa vytvoria dlhé reťazce, známe ako polyméry. Tieto polyméry sú plastové, ktoré vidíte vo forme fliaš na vodu, balenia potravín a mnoho ďalších produktov.

Aby sme sa dostali k surovej rope a zemnému plynu potrebnému na výrobu plastov, musíme ísť do zemskej kôry. Ropa a zemný plyn sú však pochované pod vrstvami podložia –  tu prichádza vŕtanie. Práve procesy vŕtania a dostávania sa k rope a zemnému plynu ničia naše životné prostredie – a tým ohrozujú naše zdravie.

zdroj Jonathan Chng – unspalsh.com

Transport: Environmentálna stopa na prepravu pet fliaš môže byť tak malá, že vyvoláva diskusiu o tom aká je tá celková stopa aj s produkciou týchto fliaš. Nie je tomu vždy tak – záleží na vzdialenosti dopravy – ale je to každopádne jedna z vecí nad ktorou sa ľudia často zabudnú zamyslieť a nezohladnia environmentálnu stopu jednotlivých obalov pri ich transporte. Práve ich ľahkosť je totiž ich najväčša výhoda.

zdroj: Steve Johnson – unsplash.com

Kde končia?: Podľa odhadov IEP (Inštitút environmentálnej politiky) sa na slovenský trh každoročne uvedie približne miliarda jednorazových nápojových PET obalov. Z toho sa cez triedený zber podarí vyzbierať približne 62 % PET fliaš. Tých zvyšných 38% končí v prírode a na skládkach. Práve preto sú považované za najhoršie obaly na trhu, no je dôležité sa vedieť pozrieť aj do zrkadla. Ak by sme icch totiž recyklovali s vyššou efektivitou, aj ich dopad na prírodu by bol podstatne menší. (len podotknem toto nie je obajoba pet fliaš, len snaha o objektívne zhodnotenie).

redakcia – Adam N.

Zdroje: IEP, MŽP SR

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.