Oslavujeme, ani nevieme ako

Enviro
Komentáre

Dnes je Deň Zeme. Jeden z niekoľkých stovák pamätných dní, ktoré si málokedy ozajstne pripomíname. V dobe „normálnej“. Zvyčajne si ho pripomínajú ekologickí aktivisti, úrady ex offo, a keby sme žili v socializme tak by nástenkári k tomu robili povinné nástenky.

Ale nežijeme „dobu normálnu“, tak sa nám primeraná oslava prihodila, takpovediac z ničoho nič. Menej znečisťujeme. Pre mňa, čo som sa narodila v druhej polovici minulého storočia sa to prejavuje napríklad tým, že od svojich detských čias sa denno-denne pozerám na oblohu, kde nie sú stopy po lietadlách. A teší ma to. Napriek tomu, že som vášnivý cestovateľ. Každý deň pracujem na záhrade a robí mi to dobre, na duši i fyzicky. Oslavujem. Dnes som odstránila zo svojej záhrady zvyšky všetkých umelých hmôt.

Chcem ale oslavovať Deň Zeme primeraným spôsobom aj po tom, ako sa spoločnosti podarí vrátiť do normálu. Verím, že v mnohých krajinách sa to určite podarí a chcem dúfať, že i v tej našej. Mám ale trošku obavy. Ochrana Zeme bude s najväčšou pravdepodobnosťou na konci rozhodnutí politikov, aj našej každodennej činnosti. Zas a opäť. Kým nepríde nová katastrofa, nové epidémie. Chcem si nechať iskierku nádeje, že sa poučíme. Aj napriek tomu, že jedným z prvých rozhodnutí novej vládnej garnitúry bolo urobiť krok späť,  napríklad pri zálohovaní PET fliaš. Ale na druhej strane ma teší Veľkonočná dohoda o lesoch. Držím palce, aby vyšla. Musíme sa poučiť a nerobiť kroky späť. Nie kvôli niekomu, kvôli zákonom, ale kvôli sebe. Zem má zmysel len s nami a my sme bez Zeme stratení.

Izraelský historik Yuval Noah Harati hovorí, že „rozhodnutia, ktoré teraz urobíme, nás ovplyvnia na nasledujúce desaťročia a prekonfigurujú planétu“.  Ďalej vyzdvihuje, že „táto kríza by nás mohla naučiť, ako efektívnejšie riešiť ďalšie globálne problémy, napríklad zmenu klímy“. Dôležitá paralela preto, že vždy riešime veci, až keď vybuchnú neuveriteľným spôsobom. Treba sa pripraviť, treba mať na zreteli riziká, ktoré nás čakajú a podľa všetkého sa im nevyhneme.

Tak sa podľa toho správajme. Aj po návrate do normálu. Horšie scenáre nechce nikto. A verím, že ani dnešná politická reprezentácia Slovenska. Oslavujme Deň Zeme nezabúdaním na podstatné veci.

(red. editN)

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.