Ohrozený život morských korytnačiek

Enviro
Komentáre

Každý rok sa do oceánov dostáva viac plastov a odpadkov, čo ohrozuje život zvierat, pre ktoré sú domovmi. 

Morské korytnačky, ktoré sa stali jedným z najobľúbenejších a najohrozenejších druhov na planéte sú obzvlášť ohrozené týmto náporom odpadu. Cieľom aktívnych ľudí, združení a hnutí pôsobiacich v blízkosti oceánov je zmierniť tento nápor pomocou pravidelných čistení  oceánov od plastov a iného odpadu.

Odhaduje sa, že viac ako polovica všetkých morských korytnačiek prijala nejakú formu plastu. zdroj: 4ocean

Odhaduje sa, že viac ako polovica všetkých morských korytnačiek prežila určitú formu plastu počas svojho života. Keď sú plasty vo vode, kde sa korytnačky kŕmia môže sa ľahko stať, že si korytnačky zmýlia odpadky s potravou. Ďalším ohrozením, ktorým korytnačky čelia sú rybárske siete, či iné pomôcky.

Ďalším mimoriadne znepokojujúcim trendom je skutočnosť, že celosvetovo sa rodí čoraz viac samíc morských korytnačiek. Pohlavie korytnačky totiž závisí od teploty hniezda počas inkubácie. To by mohlo súvisieť s rastúcimi teplotami spôsobenými globálnymi klimatickými zmenami.

Pohlavie vyliahnutých morských korytnačiek je založené na teplote hniezda (teplejšia – samice, chladnejšie – samec), zdroj: 4ocean

Florida Atlantic University spoločne s hnutím 4ocean pracuje na zvýšení globálneho povedomia o týchto a ďalších problémoch, ktorým čelia morské korytnačky, ako aj o pomoc pri odstraňovaní problému s plastovými odpadmi.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.