Obrovské africké baobaby po tisícoch rokov náhle zomierajú

Enviro
Komentáre

Niektoré z najstarších a najväčších baobabov v Afrike v poslednom desaťročí už umreli, ďalšie sú čiastočne mŕtve.

Stromy vo veku medzi 1 100 a 2 500 rokmi a v niektorých prípadoch tak rozsiahle ako autobusy môžu byť obeťou klimatických zmien, konštatuje tím vedcov z Rumunska.

Photo by Sergey Pesterev on Unsplash

„Uvádzame, že deväť z 13 najstarších jedincov zomrelo alebo aspoň ich najstaršie časti / stonky sa zrútili a zomreli počas posledných 12 rokov,“ píšu vo vedeckom časopise Nature Plant, opisujúc „udalosť bezprecedentného rozsahu“.

„Je určite šokujúce a dramatické zažiť počas nášho života zánik toľkých stromov s tisíckami rokov,“ povedal spoluautor štúdie Adrian Patrut z Babeş-Bolyai University v Rumunsku.

Photo by Shreekar P on Unsplash

Medzi deviatimi boli štyri najväčšie africké baobaby. Kým príčina smrti zostáva nejasná, výskumníci „majú podozrenie, že zánik monumentálnych baobabov môže byť aspoň čiastočne spojený s významnými zmenami klimatických podmienok, ktoré postihujú najmä južnú Afriku“.

Je potrebný ďalší výskum, povedal tím z Rumunska, Južnej Afriky a Spojených štátov, „aby sme mohli buď podporiť alebo vyvrátiť tento predpoklad“.

V rokoch 2005 až 2017 výskumníci skúmali a datovali „prakticky všetky známe veľmi veľké a potenciálne staré“ africké baobaby – viac ako 60 jednotlivcov. Porovnávajúc údaje o obvode, výške, objeme dreva a veku, zaznamenali „nečakaný a zaujímavý fakt“, že väčšina najstarších a najväčších stromov zomrela počas obdobia tejto štúdie. Všetci boli v južnej Afrike – Zimbabwe, Namíbii, Južnej Afrike, Botswane a Zambii.

zdroj:theguardian

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.