Nový Zéland vydal celoštátny zákaz používania plastových sáčkov

Enviro
Komentáre

Odhaduje sa, že na celom svete sa používa približne 1 trilión jednorazových plastových sáčkov. To sú 2 milióny sáčkov každú minútu!

Žiaľ, mnohé z nich skončia v prírode (najmä pre ľahostajnosť ľudí), kde vedia narobiť ešte zlobu, a nedajbože aj zapríčiniť smrť tvorov.

Počas roka 2018 sa udiali mnohé významné zmeny, ktoré mali za cieľ skoncovať s používaním jednorazových plastov. Mesta a niektoré spoločnosti dokonca prešli k zákazu jednorazových plastových slamiek, začali sa otvárať bezobalové obchody  (zoznam nájdeš aj tu, prípadne tu).  Jednou z pozitívnych správ z roku 2018 a príkladuhodných krajín sa stal aj Nový Zéland, ktorý sa pridal ku krajinám, ktoré povedali jasné „nie“ jednorazovým plastom.

Na tlačovej konferencii oznámila Novo-zélandská premiérka Jacinda Ardern, že zákaz používania jednorazvoých plastov nadobudne platnosť od budúceho roka.

Stredozem tak bude zasa o niečo čistejšia, zdroj: pixabay.com

„Rozhodli sme sa pre zmysluplný krok zredukovať znečistenie plastami, aby sme nepeniesli bremeno tohto problému na budúce generácie,“ vyjadrila sa premiérka. Odhadzuje sa, že na Novom Zélande sa ročne použije približne 750 miliónov plastových sáčkov, čo vychádza zhruba 150 sáčkov na jedného občana.

Maloobchodníci majú tak 6 mesiacov na to, aby kompletne vyradili plastové sáčky z obehu. Ak tak neučinia, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 100 000$.

Čo však motitovalo vládu k takémuto rozhodnutiu? Podľa Ardrenovej vyjadrení, práve znečistenie plastami vnímajú deti na Novom Zélande za najpálčivejší problém. Preto sa rozhodla referovať ich obavy slovami: „Hromady sáčkov, pričom mnohé z nich znečisťujú naše krásne pobrežia a morský život a ubližujú všetkým morským tvorom.“

White plastic bag on bare tree branches

Nový Zéland ale nie je prvou krajinou, ktorá vydala celoštátny zákaz používania plastových sáčkov. Prvou krajinou bol Bangládeš, a to ešte v roku 2002. Príklad Bangládešu nasledovali ďalších 13 krajín, Nový Zéland je teda v poradí 15. krajinou.

Spracoval: Matej Kotian

Zdroj: tentree.com

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.