Nová nádej na záchranu tropických útesov sú potkany. Alebo skôr nie sú.

Enviro
Komentáre

Vzhľadom na to, že stav svetových koralových útesov sa každým rokom zhoršuje, medzinárodný tím vedcov, ktorí študujú útesy tropických ostrovov, prišiel s neobvyklou myšlienkou, ako im pomôcť: zabiť všetkých potkanov v okolí.

Počas štúdií súostrovia Chagos v Indickom oceáne výskumníci zistili prekvapivé prepojenie medzi invazívnymi potkanmi na ostrove, miestnymi populáciami morských vtákov a zdravím blízkych útesov. Uvedomili si, že otázka zabývaných potkanov, ktoré rozkladajú miestne vtáčie populácie, má neočakávaný vplyv na zdravie útesov.

Odhaduje sa, že invazívne predátori, ako napríklad potkany, ktoré sa živia vtáčikmi a mláďatami, postihli obrovské množstvo vtákov na približne 90% svetových tropických ostrovoch. Teraz to je ale poprvýkrát, keď boli potkany identifikované ako nepriatelia útesov.

„Morské vtáky sú pre tieto druhy ostrovov rozhodujúce, pretože sú schopné lietať do vysoko produktívnych oblastí otvoreného oceánu. Následne sa vrátia do svojich domovov na ostrove, kde sa zdržiavajú a chovajú, vkladajú guano alebo vtáčie výkaly do pôdy, „vysvetlil vo vyhlásení profesor Nick Graham z Lancaster Universtiy.

„Toto guáno je bohaté na živiny, dusík a fosfor. Až doteraz sme nevedeli, do akej miery to malo vplyv na susedné koralové útesy. „

Ostrovy Chagos boli perfektným miestom na vykonanie tejto štúdie, pretože 18 z 55 ostrovov je bez potkanov, zatiaľ čo ostatné boli pohltené čiernymi potkanmi. To znamenalo, že vedci mohli priamo porovnať účinky hlodavcov na obidva ekosystémy a vyvodiť podstatné závery a publikovať dramatické výsledky v prírode.

Skúmaním pôd, rias a rýb zo šiestich napadnutých ostrovov a šiestich ostrovov bez potkanov, zistili, že devastácia spôsobená krysami nezostala len na ostrovoch, ale rozšírila sa aj do okolitých morí.

Ostrovy bez potkanov mali bohatší život vtákov a živiny z ich guána robili pôdu bohatú na dusík, ktorá filtrovala svoju cestu do mora a poskytla potravu pre množstvo života – od hubiek po riasy až po ryby – ktoré žijú na koralových útesoch. V skutočnosti tím odhaduje, že hustota populácie vtákov je 800 krát vyššia a populácia rýb o 50 percent vyššia práve na ostrovoch bez potkanov.

Na ostrovoch zamorených potkanmi sa útesy a ich obyvatelia nemajú tak dobre. „Potkany sa kŕmia vtáčikmi a mláďatami, čo znižuje počty morských vtákov. Morské vtáky sa preto naučia vyhnúť sa ostrovom, ktoré sú infikované potkanmi úplne, „povedal Graham pre Newsweek. Žiadne vtáky, žiadne guano.

Vedci dúfajú, že identifikovaním tohto nezvyčajného reťazca udalostí môžu pomôcť v boji za koralové útesy po celom svete. Odhadujú, že náklady na vyhladzovanie napadnutých ostrovov v súostroví Chagos sa pohybujú okolo 2 až 3 miliónoch dolárov, ale keďže sme nenašli spôsob, ako chrániť svetové útesy pred ničivými účinkami klimatických zmien, ide o opatrenia, ktoré možno uskutočniť tu a teraz, čo za tú cenu stojí.

„Mohlo by to znamenať budúce prežitie týchto útesov a ich ekosystémov,“ povedal Graham

Celú štúdiu nájdete TU.

Zdroj: nature, iflscience

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.