Nórsko zakazuje biopalivá z palmového oleja spojené s odlesňovaním

Enviro
Komentáre

Nórsky parlament v decembri 2018 urobil z Nórska prvú krajinu na svete, ktorá zakázala svojmu priemyslu import biopaliv z palmového oleja spojeného s odlesňovaním. 

Tento zákaz príde do platnosti od roku 2020.

Environmentalisti oslavovali tento krok ako víťazstvo pre dažďové pralesy, podnebie a ohrozené druhy, ako sú orangutani, ktoré stratili svoje biotopy kvôli produkcii palmového oleja v Indonézii a Malajzii. Taktiež stanovuje veľký precedens pre ostatné národy.

„Rozhodnutie nórskeho parlamentu predstavuje dôležitý príklad pre ostatné krajiny a zdôrazňuje potrebu serióznej reformy svetového priemyslu palmového oleja,“ povedal Nils Hermann Ranum z Rainforest Foundation Norway (RFN) v tlačovej správe zaslanej e-mailom portálu EcoWatch.

Forest Simon – Unspash

Správa z roku 2017 objednaná spoločnosťou RFN zistila, že biopalivá na báze palmového oleja sú pre klimatické podmienky horšie ako fosílne palivá. Správa, ktorú vypracoval odborník na politiku v oblasti nízkouhlíkových palív Chris Malins, dospela k tomuto záveru: „Existuje veľké množstvo dôkazov, že kvôli nepriamej zmene využívania pôdy je bionafta z palmového oleja pre klimatickú situáciu horšia ako fosílne palivo, ktoré nahrádza – možno niekoľkokrát horšia . „

Nórska spotreba palív na báze palmového oleja dosiahla podľa RFN v roku 2017 vysokú hodnotu. Krajina spotrebovala 317 miliónov litrov bionafty na báze palmového oleja, čo predstavuje 10% celkovej spotreby nafty.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.