Nemecké mestá bez dieselových automobilov?

Enviro
Komentáre

Najvyšší súd v Nemecku otvoril cestu samosprávam, aby mohli zakázať vstup do miest niektorým dieselovým vozidlám.

Ide o reakciu na nadmerné znečistenie ovzdušia.

Súd uviedol, že mestá Stuttgart a Düsseldorf, ktoré patria k najväčším znečisťovateľom ovzdušia v Európe majú právomoc zaviesť obmedzené zákazy, ktoré zabránia tomu, aby sa niektoré autá dostali do centra mesta.

Prečo ide prednostné práve o tieto mestá? Stuttgart je rodné mesto značky Mercedes-Benz, značky Volkswagen a značky Porsche, ktoré vlastní Daimler. Düsseldorf a jeho okolie je tiež centrom výroby automobilov.

Dorothee Saarová, vedúca oddelenia dopravy a kvality ovzdušia v skupine pre životné prostredie DUH (neziskové združenie pre ochranu životného prostredia Deutsche Umwelthilfe) uviedla, že zákazy by mohli byť zavedené aj tento rok. DUH naliehal na súd, aby povolil zakázanie nafty s cieľom bojovať proti znečisteniu ovzdušia.

„Toto rozhodnutie dáva dlho očakávanú právnu jasnosť, že obmedzenia naftového motora sú právne prípustné a nevyhnutne začnú domino efekt po celej krajine,“ povedal Ugo Taddei, environmentálny právnik od ClientEarth, ktorý pracoval na tomto prípade. „Uplatňovanie obmedzení dopravy na najnepríjemnejšie vozidlá je najrýchlejším a najefektívnejším spôsobom ochrany ľudí pred škodlivým znečistením ovzdušia.“

Podľa odhadov Európskej komisie, každý rok  v EÚ zomiera predčasne  viac ako 400 000 ľudí z dôvodu znečistenia ovzdušia a emisií oxidov dusíka. Dieselové automobily emitujú oveľa viac škodlivých látok znečisťujúcich ovzdušie než benzín.

Zdroje:

https://www.reuters.com/article/us-germany-emissions/diesel-cars-can-be-banned-from-german-cities-court-rules-idUSKCN1GA2XD

http://money.cnn.com/2018/02/27/news/germany-diesel-cars-ban-court-ruling-cities/index.html 

Photo by Nabeel Syed on Unsplash

Mohlo by vás zaujímať

MHD v Nemecku zadarmo

V Nemecku plánujú v menších mestách odštartovať projekt mestskej hromadnej dopravy zadarmo. A nie, nie je to predvolebná kampaň nikoho, ide o jeden z návrhov riešenia znečistenia vzduchu. Samozrejme, že takýto krok má pred sebou veľa prekážok, úplne prvá sú kapacity.

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.