Nedostatok vody je kľúčovou environmentálnou výzvou tohto storočia, varuje NASA

Enviro
Komentáre

Bez silných opatrení zo strany vlád na zachovanie vody sa situácia v rizikových oblastiach pravdepodobne zhorší. 

Oblasti v severnej a východnej Indii, na Strednom východe, v Kalifornii a v Austrálii patria medzi miesta, kde nadmerné využívanie vodných zdrojov spôsobilo vážny pokles dostupnosti sladkej vody.

Bez silných opatrení zo strany vlád na zachovanie vody sa situácia v týchto oblastiach pravdepodobne zhorší. 

Sladkovodné zásoby už v 19 globálnych horúcich miestach – od Číny až po Kaspické more – značne klesli kvôli nadmernej spotrebe.

Zistilo sa, že Kaspické more vykazuje silný pokles v dôsledku podobných síl, čo má za následok zmenšovanie pobrežia. Táto situácia odzrkadľuje známy osud miznúceho Aralského mora v tom istom regióne. Pretože Kaspické more je oveľa väčšie, bude trvať tisícročia kým úplne zmizne, ale jeho zmenšujúce sa pobrežie a znečistenie spôsobia v celom pohraničnom pásme veľké problémy.

Aralské za sedemnásť rokov

Komplexná štúdia, prvá svojho druhu, získala údaje zo satelitnej misie NASA Grace (Gravity Recovery and Climate Experiment) na sledovanie trendov v sladkých vodách od roku 2002 do roku 2016 po celom svete.

„To, čoho sme svedkami je veľká hydrologická zmena. V prvom rade vidíme veľmi výrazný vzorec vlhkých pôdnych oblastí sveta, ktoré sa namočia vo vysokých zemepisných šírkach a trópoch, a suché oblasti medzi tým, ako sa dostanú suché, „uviedol James Famiglietti z laboratória Nasa Jet Propulsion Laboratory Kalifornia a spoluautor príspevku zverejneného v prírode. „V suchých oblastiach vidíme viacero horúcich miest v dôsledku vyčerpania podzemných vôd.“

Vedci v oblasti klímy, predpovedali taký globálny trend. Autori nového článku uviedli, že je príliš skoro na to, aby potvrdili, či ich pozorovania boli určite výsledkom globálneho otepľovania, ale uviedli, že ich výsledky ukazujú „jasný ľudský odtlačok prsta“ na globálnom vodnom cykle.

Zdroj: The Guardian

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.