Najväčšia obec na Orave v boji s odpadom inšpiruje ostatné obce na Slovensku

Enviro
Komentáre

Tento rok si najväčšia obec na Orave dala za cieľ zamerať sa viac na boj proti vzniku odpadu.

Tento rok si najväčšia obec na Orave dala za cieľ zamerať sa viac na boj proti vzniku odpadu. Napriek tomu, že množstvo vyseparovaného odpadu v obci každoročne mierne narastá, stále rastie aj množstvo zmesového a veľkoobjemového odpadu, ktorý končí na skládke odpadov. V pláne majú viacero aktivít.

Prvou tohtoročnou aktivitou je „boj proti igelitkám“. V týchto dňoch do každého domu doručila nákupnú tašku s pekným logom obce, ktorú budú môcť obyvatelia využívať na každodenné nákupy. Je z juty, prírodného materiálu, preto sa očakáva dlhá životnosť. Ako uvádza obec na svojej stránke, „takto chceme aspoň maličkým kúskom prispieť k zníženiu množstva igelitiek, ktoré každodenne používame pri nákupoch.“ Spolu s taškou doručili do každej domácnosti aj balík vriec na plasty. Pre štandardnú domácnosť by mal vystačiť na celý rok.

zdroj: Oravská Polhora

Ďalšou aktivitu, ktorú má Oravská Polhora v pláne realizovať v jarných mesiacoch je dodanie 850 kompostérov na biologicky rozložiteľný odpad – zelený odpad z kuchýň a záhrad. Záhradný kompostér obdrží takmer každá domácnosť.

Taktiež sa v rámci projektu výstavby nového zberného dvora v mesiacoch január – február 2019 zorganizuje séria prednášok o separovanom zbere spolu s vydaním informačných letákov.

Oravská Polhora – zdroj: wiki

„Vážení občania, touto cesto Vás chceme požiadať o aktívny prístup k problematike odpadov v našej obci. V prvom rade sa pokúsme čo najviac znížiť produkciu odpadov a následne vzniknutý odpad čo najviac separovať. V najbližších troch rokoch sa podľa aktuálne platnej legislatívy plánujú zvýšiť poplatky za skladovanie odpadov na skládkach takmer 3-násobne, čo spôsobí veľkú finančnú záťaž nielen pre našu obec, ale aj pre nás samotných“, aj takýmto spôsobom vyzýva obec svojich obyvateľov k zodpovednému prístupu.

Aktuálne sa podiel separovania v Oravskej Polhore pohybuje na úrovni 28% z celkového množstva odpadu. Je tu teda veľký priestor na zlepšenie. Pevne veríme, že sa nám to spoločným úsilím podarí.

V roku 2017 sa Oravská Polhora stala Dedinou roka.

Zdroj: Oravská Polhora

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.