Najrýchlejší žralok na svete pridaný do zoznamu zraniteľných druhov na reguláciu obchodu

Enviro
Komentáre

Rekordné množstvo krajín hlasovalo za ochranu najrýchlejšieho žraloka na svete pred vyhynutím, čo ochranári uvítali ako „výzvu na prebudenie“.

Ženeve tento týždeň vlády hlasovali v súlade s Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi (CITES), aby regulovali medzinárodný obchod s druhmi žralokov mako.

Žraloky Mako, „gepard oceánu“, môžu dosiahnuť rýchlosti až 43 km / h. Sú celosvetovo nadmerne lovené. V severnom Atlantiku sú považované za obzvlášť zraniteľné . Plavidlá EÚ , najmä španielske a portugalské, zodpovedali za 65% všetkých nahlásených úlovkov tohto druhu žraloka v severnom Atlantiku od januára do júna 2018 v súlade so Zmluvou o žralokoch a nepodliehali žiadnym obmedzeniam výlovu.

Dopyt po polievke so žraločími plutvami je jedným z hnacích faktorov zmenšujúceho sa počtu žralokov v oceáne. Väčšina svetového obchodu so žralokmi, ich výrobkami, najmä s plutvami a mäsom, nie je regulovaná.

zdroj: theguardian.com

Foto: Brian Skerry / National Geographic

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.