Na Orave s Jakubom Mrvom

Enviro
Komentáre

Príroda očami Jakuba Mrvu, predsedu občianskeho združenia – Iniciatíva Naše Karpaty, nás nikdy neprestane baviť. Tentokrát sa s Jakubom pozrieme do vyšších polôh slovenskej prírody – na Oravu. 

S aktivistom, fotografom a milovníkom prírody Jakubom Mrvom ste sa mohli oboznámiť už v našich starších článkoch. Mimo rozhovoru sme tiež uverejnili zaujímavý pohľad na bratislavský lesopark a fotočlánok.

Jakub nám tentokrát poskytol fotografie zo svojho rodinného výletu na Orave. Spoločne s manželkou a dvomi deťmi prešli Roháčske plesá, Sivý vrch, či Juraňovú dolinu. Cesta bola rozhodne zaujímavá, však posúďte sami :).

Orava – menej zaľudnené kopce ako také Tatry alebo Malá Fatra a veľa chodníkov, tzv. „family friendly“. S kočíkom sa dá isť na Ťatliakovu chatu (1374 m n.m), kam vedie asfaltová cesta. Turistické cesty od chaty vedú na Roháčske plesá, Rákoň, Ostrý Roháč, Plačlivé či Volovec. Podobne aj Bobrovecká dolina je asfaltová a nenáročná. Do nej sa vyráža z Oravíc, kde je parkovisko a aj aquapark (odporúčam vstup po 19:00 za 6 eur na dospelú osobu) :).

My sme šli s deťmi v nosičoch od Zverovky na Roháčsky vodopád, ktorý má cez 20 metrov a odkiaľ sme vystúpili na Roháčske plesá (1719 m n. m.). Následne sme už klesali na Ťatliakovu chatu, z ktorej sme už potom išli po asfaltke dole na Zverovku. Celá cesta nám trvala 5.5 hodiny, ale utekali sme pred dažďom.

 Ďalší deň sme išli na Sivý Vrch 1805 m.n.n. Je to jeden z najzápadnejších vrchov Západných Tatier, z ktorého sú krásne výhľady. Vyrazili sme od Horárne pod Bielou Skalou. Chodník najskôr ide 200 výškových metrov cez bývalý les, z ktorého ostal len veľký holorub. Následne chodník stúpal strmo lesom. Za Bielou skalou sa objavia prvé krásne výhľady na Liptovskú Maru a okolité kopce a doliny. Výhľady s nami ostali až hore. Sivý vrch je jeden z najkrajších kopcov, čo som videl. Doteraz pre mňa nepoznaný. Pozostáva z množstva krásnych kamenných dolomitových útvarov (Radové skaly), krásnej fauny a flóry. (Cesta hore a dole nám trvala po tej istej ceste okolo 6 hodín)

Mierne zmorení po túre na Sivý vrch sme zvolili ďalší deň menej náročnú prechádzku cez Juráňovu a následne Bobroveckú dolinu. Na túto túru sa vyráža z Oravíc, po chvíli asfaltovej cesty sa vstupuje do lesa. Tu sa chodník kľukatí tiesňavou plnou mostíkov, úžasných pohľadov na strmé skaly, čo sa mojim deťom veľmi páčilo. Celé kolečko nám trvalo asi 4 hodiny.

Celkovo Západné Tatry ponúkajú dobré ubytovanie v Zuberci či Habovke, a množstvo možností na Turistiku, vrátane možností na turistiku s deťmi.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.