MS v hokeji chcú spojiť ľudí aj za životné prostredie

Nezaradené
Komentáre

Organizačný výbor 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji a Ministerstvo životného prostredia SR predstavili zelené novinky pri organizácii šampionátu na Slovensku.

Tie okrem športových výkonov ponúknu aj zodpovednejší prístup v nakladaní s odpadmi. K dispozícií je bezmála 600 nádob na triedenie, zálohované poháre vo fanzónach alebo taniere v bufetoch z cukrovej trstiny.

„Bez podpory fanúšikov zostaneme na polceste. Preto by som chcel poprosiť všetkých, aby nás podporili. Pri najbližších majstrovstvách máme možnosť byť hrdí nielen na výkon slovenského hokeja. Ale môžeme byť hrdí aj na skutočnosť, že sa Slovensko mení na krajinu, kde je zodpovednosť k životnému prostrediu samozrejmosť,“ vyhlásil podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos.

„Zodpovedný prístup k životnému prostrediu je pomerne bežnou súčasťou významných športových podujatí v zahraničí. Ani v tejto oblasti nechceme zaostávať, a preto už niekoľko mesiacov pripravujeme v spolupráci s partnermi viacero zelených opatrení, ktorými chceme zmierniť negatívny vplyv šampionátu na životné prostredie,“ povedal riaditeľ organizačného výboru 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji Igor Nemeček.

zdroj: FB László Sólymos

Zelené aktivity, ktoré budú sprevádzať 2019 IIHF MS, sa sústreďujú predovšetkým na zodpovedné nakladanie s odpadom. Na štadiónoch a vo fanzónach organizátori umiestnia 580 nádob na triedenie odpadu. Na odpadových nádobách či v ich blízkosti budú v rámci osvety uvedené informácie o správnom triedení.

Veľkú pozornosť organizátori kladú aj na zaistenie fungujúceho odpadového hospodárstva. Vytriedený papier, sklo a plast poputujú na dotriedenie do špecializovaných zariadení vo farebne označených veľkokapacitných kontajneroch. Práve týmto opatrením chcú organizátori a zelený rezort reagovať na rozšírený mýtus, že triediť sa neoplatí, pretože odpad potom aj tak skončí v jednej nádobe.

Hokejový šampionát v praxi ukáže aj možnosť fungovania bez zbytočného plastu. Vo všetkých zapojených gastrozariadeniach budú mať fanúšikovia možnosť zakúpiť si občerstvenie v biodegradovateľných obaloch. Používať sa napríklad budú taniere a misky z cukrovej trstiny či príbory a poháre z bioplastu. Okrem samotného predchádzania zbytočnej záťaže na životnom prostredí sa tak budú môcť fanúšikovia presvedčiť, že avizovaný zákaz jednorazových plastov na Slovensku sa ich v bežnom živote nijak nedotkne.

Zdroj: MŽP SR

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.