Mokrade sú prirodzeným riešením klimatických zmien

Enviro
Komentáre

Svetový deň mokradí je ideálny čas, aby sme sa zamysleli nad  ich hodnotou a ako môžeme využívať prirodzenú silu tohto ekosystému.

Rašeliniská napríklad pokrývajú iba tri percentá našej planéty. Napriek tomu ukladajú takmer tretinu celkového množstva uhlíka na pevnine. To je dvakrát toľko ako všetky svetové lesy. Napriek dôležitému významu rašelinísk a mokradí sme prišli o vyše tretinu týchto významných ekosystémov za 45 rokov.

Strata a zhoršovanie mokradí je hlavným problémom, pretože prispieva k globálnemu otepľovaniu tým, že tieto prírodné zachytávače uhlíka transformujú na emisné zdroje. Spaľovanie a odvodnenie rašelinísk predstavuje desatinu ročných emisií fosílnych palív – zatiaľ čo degradácia mokradí prispieva k takmer štvrtine globálneho uvoľňovania metánu.

V roku 2018 sa zmluvné strany Ramsarského dohovoru o mokradiach dohodli na opatreniach, ktoré chránia, obnovujú a udržateľne riadia rašeliniská a pobrežné ekosystémy. – Ako uznanie dôležitej úlohy mokradí pri zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy.

zdroj: Vyhlásenie Marthy Rojas Urrego, generálnej tajomníčky Ramsarského dohovoru o mokradiach pri príležitosti Svetového dňa mokradí

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.