Martin Mišík – vodák a občiansky aktivista spätý s Dunajom

Eko príbehy
Komentáre

S Dunajom je v kontakte už od malička. Majú to v rodine. Martin Mišík je vodák od morku kostí. 

Martin svoj silný vzťah k Dunaju dokazuje aj občianskou angažovanosťou. Aktívne sa zapája do väčšiny aktivít súvisiacich s brehmi Dunaja.

Vy vodáci ste akousi komunitou, ktorá je v Bratislave a v okolí predovšetkým spojená s aktívnou rekreáciou na Dunaji. Ako takáto veľká komunita funguje a ako si sa k vodným športom dostal ty?

Ja som sa k vodáckemu športu a životu dostal veľmi jednoducho. Moji rodičia sa spoznali vo vodáckej lodenici Dunajčík v Bratislave na pravom brehu Dunaja v Petržalke, hneď vedľa legendárneho kúpaliska Lido. Oboch mladých ľudí očarila príroda Dunaja a podmanila si ich kamarátska športová atmosféra vodáckeho klubu. Neskôr brávali do lodenice od útleho detstva môjho staršieho brata Vlada a potom aj mňa. Vodácka komunita je v Bratislave veľmi silná a družná a aktivity bratislavských vodákov veľmi pestré.

Tvoj život je spätý s Dunajom. Čo pre teba znamená jeho povodie a okolie?

Dunaj je európsky veľtok s unikátnou prírodou. Na jeho brehoch žijú mnohé národy, stoja moderné metropoly, ale aj malé rybárske osady. Lode prevážajú tovar, ale aj turistov a športovcov. Prúd roztáča turbíny čo vyrábajú elektrinu, ovlažuje ľudí, ktorí oddychujú po práci, zavlažuje lužné lesy a napája zvieratá. Dunaj je ekonomickou tepnou, ale aj nenahraditeľným biotopom. Dunaj som sa učil spoznávať a rozumieť mu od mladosti a stále sa to učím.

Foto: Nora a Jakub Čaprnka, nora-jakub.sk

Mimo kajaku sa zaujímaš aj o to, ako brehy Dunaja vyzerajú. Zhodnoť z tvojho pohľadu, aktívneho rekreanta, aktivistu a kajakára jeho súčasný stav.

Brehy Dunaja majú rôznu podobu, podľa toho čo sa na nich nachádza. Niekde je prístav, inde centrum mesta s promenádou, na určitých miestach musí byť breh opevnený, ale na mnohých miestach môže byť pekný prírodný breh. Všetky typy brehov  a ich rôzne funkcie však môžu mať rôznu podobu a v hlavnom meste by tá podoba mala byť rozhodne na úrovni. V tomto smere podoba brehov Dunaja zaostáva za obnovou a modernizáciou ktorou Bratislava prešla v posledných desaťročiach.

Spolu s bratom ste dôležitou súčasťou Asociácie bratislavských vodáckych klubov (ABVK). Koľko členov má ABVK a akým aktivitám sa v nej venujete?

Asociácia bratislavských vodáckych klubov reprezentuje asi 2000 vodákov v Bratislave. Vodných turistov, rýchlostných kanoistov, vodných slalomárov, veslárov, rafterov, aj paddleboardistov. Bola založená predovšetkým na to, aby zastupovala hlavne teritoriálne záujmy vodákov. Aby nezanikali vodácke športoviská, lodenice, aby sa podmienky na tradičné vodácke aktivity v našom meste na Dunaji zachovávali a zveľaďovali. V koordinácií s Klubom slovenských turistov ABVK zastupuje aj záujmy medzinárodnej športovej a rekreačnej bezmotorovej plavby na našom úseku Dunaja. Záujem o vodácke aktivity medzi ľuďmi citeľne rastie. K modernému životnému štýlu Bratislavčanov patrí aj športovanie v prírode, napríklad aj pádlovanie po Dunaji a jeho ramenách.

To, že vám na okolitej prírode povodia Dunaja záleží dokazuje aj (už) pravidelné upratovanie Dunajských brehov. Ako ste sa k tomu dostali?

Myslím že iniciátorom tejto myšlienky a dnes už tradície, je úspešný vodák olympionik Juraj Kadnár, dnes predseda klubu Tatran v Karloveskej zátoke. Tam sa upratovanie aj začalo a neskôr sa rozšírilo aj na ostatné bratislavské brehy. Okrem vodákov sa pridávajú aj plavci otužilci, bežci, cyklisti, aktivisti…

Foto: pixabay.com

Okrem toho, že si členom ABVK, si tiež občianskym aktivistom. Nebolo tomu však vždy. Čo stálo za tým, že si začal viac zaujímať o veci verejné (samozrejme tie čo súvisia s Dunajom) a aktívne do určitých procesov zapájať?

Pochopil som že moje odborné vedomosti je možné využiť okrem vodného hospodárstva aj v prospech verejnosti a prírody. Tieto záujmy zväčša nie sú protichodné, ale často celkom zhodné. Doba takýmto snahám praje. Ľudí čoraz viac zaujíma v akom prostredí žijú a jasným trendom je estetické a prírode blízke prostredie. Súčasné odborné poznatky a svetové trendy v manažmente vodných tokov sú jednoznačne v znamení revitalizácií riečnych ekosystémov a riešení prírodného charakteru. A verejnosť má o to záujem. Tak sa snažím pomáhať. Často je však dosť zložité nájsť podporu na potrebných miestach.

Že to má zmysel a ľudí to oslovuje, som pochopil keď sme s kamarátmi navrhli ako by mohol byť obnovený populárny priestor Lida s plážou na brehu Dunaja. Všetkým sa to zapáčilo a ten návrh rýchlo získal obrovské množstvo priaznivcov a nevídanú verejnú podporu.

Čomu sa venuješ aktuálne?

Spoločne s ďalšími milovníkmi Dunaja, ochrancami prírody a progresívnymi vodohospodármi by sme chceli uviesť do života ideu zachovania a obnovy unikátnej dunajskej prírody v Bratislave a blízkom okolí, aby vzniklo ucelené územie pozdĺž Dunaja s chodníkmi  a atraktívnymi brehmi a ramenami. Nie je ťažké to realizovať a bude to populárny projekt. Ľudia tam budú radi chodiť. Samozrejme sa tiež stále venujem aj obnove pláže Lido a jej okolia, vrátane obnovy pôvodného ramena. Postupne, ale iste, sa blížime k realizácii.  

Foto: Nora a Jakub Čaprnka, nora-jakub.sk

Zaujímavosťou je tiež to, že sa vodohospodárstvu venuješ aj profesne. Koľko rokov pracuješ v danom obore a aká bola motivácia pracovať práve v tejto oblasti?

Študoval som na Stavebnej fakulte na technike v Bratislave odbor vodné hospodárstvo a vodné stavby. Odvtedy v tomto odbore pracujem 28 rokov. Ako kajakár som získal praktické skúsenosti ako tečie voda, ako sa tvarujú riečne brehy a ramená. To bolo pre mňa výhodou. Som vodohospodár ktorý je milovníkom riek.

Ako by podľa teba mali vyzerať brehy Dunaja?

Dunaj je šperkom Bratislavy. Podľa toho by mal aj vyzerať. Samozrejme v maximálnej možnej miere by mali byť prírodné, alebo prírode blízke a estetické. To ako rieka vyzerá je vizitkou ľudí ktorí pri nej žijú a ktorí ju spravujú.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.