Kuba, viac ako len Havana part. 3

Posledná časť tohto článku sa takisto bude týkať dopravy, túto však zažijete najmä mimo Havany, Varadera a ostatných turistických miest. Ide o kone.

Kubánci na dedinách a mimo miest využívajú kone, býky a kravy takmer na všetko. Na dopravu, prácu či ako taxíky takisto ako v Havane staré Chevrolety.

Takisto má ale tento environmentálne potenciálny prvok jedno veľké mínus, a to je starostlivosť o tieto zvieratá. Berú ich totižto (Česť výnimkám) ako stroje. S tým rozdielom že autá si vedia opraviť, takže kone berú spôsobom: keď zomrie, narodí sa druhí. Je to naozaj zlé a vidieť dva mŕtve kone popri ceste nie je pekný pohľad.

S miestnym som sa rozprával o roľníctve a ktoríkoľvek Kubánec, ktorý sa rozhodne, že ide robiť na svojej farme môže kedykoľvek štát požiadať o stroj ako traktor, kombajn, skrátka čokoľvek, čo potrebuje a štát mu ten stroj poskytne za malý podiel na farme. Väčšina Kubáncov však preferuje práve kone, kravy a býky ako prírodný pluh, pretože nechcú mať žiadny smog z takýchto prístrojov pri svojom jedle. Samozrejme potom celá práca trvá niekoľkonásobne dlhšie a je ťažšia, no Kubánci majú čas a pokoj :).

PS: A všade sú psi, tie s ničím tu napísaním nesúvisia, ale aby ste vedeli sú všade.

autor, red.: AdamN

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.