Kolumbijský národný park je najvýznamnejším chráneným svetovým dažďovým pralesom

Enviro
Komentáre

Po rozšírení o takmer 1,5 milióna hektárov (3,7 milióna hektárov) je kolumbijský Národný park Serranía de Chiribiquete najväčším chráneným dažďovým pralesom na svete.

Zároveň je tiež aj deviata oblasť v krajine, ktorú Organizácia Spojených národov zaradila do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

„Chiribiquete je veľmi dôležitý pre svoju biologickú, kultúrnu, hydrologickú a archeologickú hodnotu, má po skalách namalované umenie a vizuálne záznamy mimoriadnej veľkosti. Je tiež veľmi dôležitý pre domorodé skupiny žijúce v dobrovoľnej izolácii,“ povedala Mary Lou Higgins, riaditeľka WWF-Kolumbia. „Rozšírenie a uznanie tohto miesta ako miesta svetového dedičstva je dôležitým krokom na zabezpečenie jeho údržby pre budúce generácie.“

foto: emaze.com

Domorodé komunity považujú región za posvätný. Viac ako 70 000 obrazov sa nachádza pozdĺž stien viac ako 60 skalných úkrytov, čo z neho robí najstarší a najväčší piktografický komplex v Amerike. Môžete tu nájsť maľby súvisiace s uctievaním jaguára, symbolom sily a plodnosti, lovecké scény, bitky, obrady a tance, ktoré rozprávajú príbehy domorodého obyvateľstva, ktoré tu žili pred tisíckami rokmi.

Odľahlosť parku a blízkosť ozbrojených konfliktov sťažujú vedcom štúdium jeho biodiverzity. Výskumníci však špekulujú, že tisíce druhov žijú v tejto oblasti, z ktorých desiatky sú endemické a niekoľko ohrozených vrátane amazonského tapíru, obrej vydry a jaguára. Viac ako 700 druhov rastlín, 200 rýb, takmer 300 denných motýľov a desiatky cicavcov, plazov a obojživelníkov budú chránené vďaka tomuto novému označeniu.

foto: pixabay.com

Za jedinečnú biodiverzitu tejto oblasti vďačí park svojmu kľúčovému umiestneniu v južných provinciách Caquetá a Guaviare, kde sa stretávajú štyri ekosystémy – Amazon, Orinoquía, Andy a Guyanský štít.

Posledná expanzia znamená, že park teraz zahŕňa celkom 4,3 milióna hektárov (10,6 miliónov hektárov). Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos oslávil rozhodnutie UNESCO a vyhlásil to za „skvelú novinku pre Kolumbiu“, podľa správy Colombia.

foto: the independent

Kolumbia je jednou z krajín s najväčšou biodiverzitou na svete, ale odlesňovanie ohrozuje jej prežitie. V tomto istom regióne štúdia z roku 2017 klasifikovala

2 700 druhov – 503 zvierat a 2 194 rastlín – ako ohrozených kvôli urýchlenej ťažbe, poľovníctvu a produkcii koky.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.