Klimatické zmeny nám (zo)berú aj pláže

Enviro
Komentáre

Póly bez ľadu. Oceány bez kyslíka. Neobývateľné oblasti planéty. To sú len niektoré z účinkov rýchlo sa otepľujúcej planéty. Ďalšia vec ktorá sa môže pridať do tohto zoznamu: pobrežia bez pláží.

Mohli by sme predpokladať, že k tomu dôjde niekedy v ďalekej budúcnosti, až keď stúpne hladina morí. Ale už sa to deje. Klimatické zmeny berú ľuďom pláže už aj fyzicky, no môžu si zato aj ľudia. Najmä tým, ako sa ľudia k našej planéte správajú.

Photo by Gaddafi Rusli on Unsplash

Thajská vláda už dávnejšie oznámila, že uzatvára jednu z najznámejších pláží, zatiaľ na štyri mesiace do roku. A odôvodnenie? Umožniť, aby sa blízke koralové útesy zotavili z pôsobenia miliónov návštevníkov. Konkrétne dôvody sú znečistenie ako aj fyzické ničenie korálov. Takisto sa s rastúcou teplotou koralové ekosystémy, ako sú tieto, zotavujú pomalšie.

Niekoľko ďalších ostrovov juhovýchodnej Ázie urobilo to isté, zatvárali pláže, aby umožnili svojim morským pokladom zotaviť sa s v pokoji.

Ľudí to pochopitelne hnevá lebo mnohí považujú pláže za univerzálne verejné právo. Ale pláže sú viac ako ľudia a ich plány na leto.

Organizmy vo vnútri, nad, a pri vode tam bývajú, aj keď ich nevidíte (ani nejete). Bez pláží väčšina z týchto zvierat stratila svoje domovy a riskovala vyhynutie.

Photo by Brian Kairuz on Unsplash

Ak žijete pri oceáne, môžete poďakovať plážam aj za to, že udržiavate svoju vodu pitnou a že váš dom je tam, kde je. Pláže a ekosystémy piesočných dún sú dôležitou bariérou medzi silnými morskými vodami a ekosystémami na pobreží. Taktiež zastavujú slanú oceánsku vodu pred vylúhovaním do čerstvých podzemných vôd.

Ochranné uzávery, ako sú tie v juhovýchodnej Ázii  však znamenajú aj desiatky tisíc stratených pracovných miest, mnohé práve v rozvojových krajinách, ktoré sa na cestovný ruch spoliehajú najviac.

Juhovýchodná Ázia sa môže zdať od Slovenska ďaleko, ale problém je globálny a deje sa rýchlejšie, ako by ste mohli očakávať.

Do roku 2100 sa hladina mora môže zvýšiť o 0,2 až 2 metre, v závislosti od toho, o koľko sa Zem zohreje. To by mohlo pohltiť väčšinu pláží na celom svete. Aj tie bližšie k nám.

Zdroj: The Outline, Claudia Geib

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.