Kedy nám to docvakne?

Enviro
Komentáre

(komentár red./enn) Čitateľ, divák, poslucháč sa čoraz častejšie stretáva s pojmom klimatická zmena, v poslednej dobe dokonca s pojmami ako klimatická kríza, klimatická katastrofa.

Nadobúda pocit, že na jednej strane sú ľudia ako napríklad brazílsky, či americký prezident, ktorí stav životného prostredia a planéty zľahčujú, resp. svoje vyjadrenia a konanie podriaďujú iným, ako ekologickým aspektom. Na druhej strane sa zdá, že časť spoločnosti „zbytočne historizuje“. Asi mnohí z nás to takto hodnotili, a možno hodnotia aj dnes. 

Môže zato fakt, že tieto diskusie sa zatiaľ dejú väčšinou na politicko-akademickej pôde a málokedy sa dostávajú napríklad do médií v populárnej, pochopiteľnej a zrozumiteľnej podoby pre čo najširšiu verejnosť. Je potrebné sa prestať vysmievať mladým ľuďom, ktorí svojimi aktivitami, primerane svojmu veku a temperamentu to robia sebe vlastným spôsobom. 

ilustračné foto – pixabay.com

Zaujala ma v posledných dňoch anketa mienkotvorného denníka, ktorá sa pýtala 16 vedcov, čo považujú za najväčšiu výzvu pre ľudstvo v nasledujúcich rokoch. Klimatická kríza, resp. jej riešenia boli odpoveďou 14 z nich. Je to zarážajúco vysoký podiel – neboli to totiž vedci, ktorých oblasť súvisí s ekológiou. Zarazilo ma viac tvrdení v tejto ankete, ale jeden z vedcov, ktorí priamo nepovedal nič o klimatickej zmene povedal podstatnú vetu, ktorú si dovolím odcitovať : „…tá najväčšia výzva príde nečakane a nebudeme na ňu pripravení.“ (Juraj Gregáň, genetik). 

A to je podstata aj riešenia, resp. skôr spomaľovania dopadov zmeny klímy na náš život. Netrápi nás horiaci Amazonský prales a súčasne horiaca tajga na Sibíri, lebo je to ďaleko. Ešte sme pravdepodobne nedostali od prírody dostatočne „veľkú facku“, aby sme si uvedomili, že sa to deje dnes, aj u nás na Slovensku, aj s našim zdravím, životmi, s deťmi. Zatiaľ horí susedov dom. Keď nezakročíme, bude aj ten náš. A na tento fakt sme nepripravení.

ilustračné foto – pixabay.com

Je to výzva, ale nie pre politikov, pre akademikov a ochrancov prírody. Je to výzva pre každého. Len nám to musí docvaknúť. 

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.